Πέρασε σαν σίφουνας από το Ιβανόφειο...

Σαν… σίφουνας πέρασε από το Ιβανώφειο ο Αρης, διαλύοντας με 76-54 τον Ηρακλή, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστική της Basket League. Οι κίτρινοι με τη δεύτερη φετινή νίκη τους επί του Ηρακλή ανέβηκαν πλέον στο 6-10 ξεφεύγοντας από την τελευταία ΑΕΛ και ισοβαθμώντας πλέον με τους γαλανόλευκους.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τσάλμερς με 13 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Κουζέλογλου (12π.). Ντεκόζι (10π.), Μιλόσεβιτς (10 π.) και Λιτλ (10π.). Από τους γηπεδούχους από 12 πόντους είχαν οι Χάνλαν και Καββαδάς.

ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Ο Αρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και στο 5ο λεπτό βρέθηκε μπροστά με 14-7. Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη μάλιστα έφτασε και στο +10 (10-20), με τον Γηραιό να μειώνει σε 20-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αρης συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν πάνω από τους δέκα πόντους τη διαφορά. Στο 19’ προηγήθηκαν με 38-26, αλλά ο Βεργίνης με τρίποντο διαμόρφωσε το 38-29 του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον την αστοχία του Ηρακλή και με ένα επιμέρους σερί 13-0 βρέθηκε στο +22 (51-29).

Οι Κίτρινοι είχαν βρει ρυθμό και έκλεισαν την περίοδο +25 (59-34). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Αρη να παραμένει σοβαρός και να φτάνει στη νίκη με 76-54.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-38, 34-59, 54-76