ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

1994: Το πιο χορταστικό Ηρακλής-Άρης

Το γκολ του Ιβάν στο 37' δίνει το προβάδισμα στον Άρη
Στις 22 Ιανουαρίου 1994 είχα την τιμή να παραβρεθώ στο Καυτανζόγλειο και να παρακολουθήσω ένα από τα σπουδαιότερα ντέρμπι που παίχτηκαν στην πόλη μας.

Το τελικό 3-3 ανάμεσα στον γηπεδούχο Ηρακλή και τον Άρη αντικατοπτρίζει την ένταση και το σπουδαίο παιχνίδι που παίχτηκε και από τις δύο ομάδες. Ο Άρης παρότι βρέθηκε πίσω, γύρισε το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη, αγωνιζόμενος με 10 παίκτες στο δεύτερο μέρος.

Το γκολ του Μητσόπουλου στο 17'
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, στο 6', με φάουλ του Γιοβάνοβιτς. Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά, πίεσε και έχασε ευκαιρίες. Κατόρθωσε να κάνει το 2-0 μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιοβάνοβιτς και κεφαλιά του Σκαρτάδου στο 14΄. Ωστόσο ο Άρης αντέδρασε σύντομα. Στο 17' μετά από σέντρα σουτ του Ιβάν, ο Μητσόπουλος βρέθηκε από πλάγια μπροστά στην εστία του Ηρακλή και μείωσε με κεφαλιά. Η ολική επαναφορά του Άρη έγινε από το 30' μέχρι το 37', όταν οι κίτρινοι με δύο γκολ του Μιλόγεβιτς μετά από σέντρα του Ιβάν στο 30' και του Ιβάν στο 37' πάλι με κεφαλιά, πήραν κεφάλι στο σκορ! Το τελικό 2-3 του πρώτου ημιχρόνου υπόσχονταν ένα συναρπαστικό δεύτερο μέρος. Ο Άρης έμοιαζε κυρίαρχος και στο δεύτερο, χάνοντας ευκαιρίες να διευρύνει το υπέρ του σκορ. Ωστόσο η αποβολή του Μπουγιουκλή με δεύτερη κίτρινη στο 66', χάλασε τις ισορροπίες. Ο Άρης αναγκάστηκε να δώσει χώρο στον αντίπαλο του που αγωνιζόταν πλέον με πλεονέκτημα και αμύνθηκε. Δυστυχώς ο Ηρακλής κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 71' με πέναλτυ που έκανε ο Χρυσοστομίδης και εκτέλεσε ο Τουτζιάρης εύστοχα.

Πανηγυρισμοί των παικτών του Άρη
Το τελικό 3-3 ήταν ένα σκορ που δεν έφερε νικητή, αλλά σίγουρα άφησε ικανοποιημένους τους φίλους και των δύο ομάδων. Από την ομάδα του Άρη κορυφαίοι ήταν ο Καρκαμάνης και φυσικά ο Ιβάν.
Η σύνθεση του Άρη ήταν: Καρκαμάνης, Ιωσηφίδης, Κωνσταντινίδης, Κωφίδης, Χρυσοστομίδης, Μητσόπουλος, Στρατηλάτης, Μπουγιουκλής, Ιβάν, Μιλόγεβιτς, Σαπουντζής, ενώ σαν αλλαγή πέρασαν οι Σαμώλης και Ζαχόπουλος