1984: Εύκολη επικράτηση επί του Ηρακλή

Μόνο για λίγα λεπτά μπόρεσε ο Ηρακλής να αντισταθεί στους κίτρινους που με την άνετη νίκη που πέτυχαν παρέμειναν στην κορυφή. Το παιχνίδι έγινε στις 29 Ιανουαρίου 1984.

Ο γηραιός κράτησε το προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα 7 λεπτά χάρη στην ευστοχία του Τσουμή και την καλή άμυνα του Σακελλαρίου πάνω στον Γκάλη. Στη συνέχεια όμως ο Γκάνγκστερ ξέφυγε από την επιτήρηση του Τσουμή φορτώνοντας τον με φάουλ και με συμπαραστάτη τον Ρωμανίδη έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 15-14 και 19-14 στο 10ο λεπτό. Στη συνέχεια στον αγώνα πέρασαν για τον Ηρακλή οι Καρατζουλίδης και Πιλαφίδης όμως δεν μπόρεσαν να αποδώσουν τα αναμενόμενα στην άμυνα ζώνης των κιτρίνων. Το ημίχρονο έκλεισε στο 45-34 ενώ στην επανάληψη η διαφορά αυξήθηκε φτάνοντας τους 20 (56-36) στο 20’ και στη συνέχεια στη μέγιστη τιμή των 23 πόντων (62-39). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 95-74, καλύτερος για τους νικητές ο Γκάλης με άξιους συμπαραστάτες τους Ρωμανίδη,Κοκολάκη και Νικήτα. Από τον γηραιό διασώθηκε ο Τσουμής και ο Γκιουζέλης.

Άρης: Γκάλης 43, Κοκολάκης 14, Ρωμανίδης 21, Φιλίππου 5, Νικήτας 4, Δοξάκης, Καραγιώργης 5, Τσιτάκης 2, Τσαχτάνης 1, Γεωργιάδης

Ηρακλής: Τσουμής 27, Γκιουζέλης 12, Σακελλαρίου 6, Χατζηχαρίσης, Μάντης 2, Καρατζουλίδης 16, Πιλαφίδης 5, Μουρατίδης 2, Αγραφιώτης 4, Ναλμάντης