1984: Πάτησε την ΑΕΚ και προχώρησε αήττητος

Πολύ εύκολο απόγευμα είχε ο Αυτοκράτορας στις 2 Δεκεμβρίου 1984 όπου μπροστά σε 5000 οπαδούς του διέλυσε με 95-51 την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Ο Άρης ήταν ισοπεδωτικός από το 10 λεπτό και με επικεφαλή για ακόμα έναν αγώνα τον Νίκο Γκάλη δεν άφησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης την Ένωση να ελπίζει. Οι παίκτες του Ιωαννίδη προηγήθηκαν με 19-5 στο 10’ ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με το εκπληκτικό 47-15. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι και στην επανάληψη με τη διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς και να φτάνουμε στο τελικό 95-51. Οι φίλοι των γηπεδούχων κράτησαν με τη συμπαράσταση τους ζεστούς τους παίκτες και ανταμείφθηκαν από το θέαμα και το αποτέλεσμα.
Με τη νίκη αυτή ο Άρης παρέμεινε αήττητος πετυχαίνοντας το 6 στα 6 χωρίς να υπολογίζεται η νίκη μέσα στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου όπου η ΕΟΚ αποφάσισε την επανάληψη του αγώνα.

11-ΦΙΛΙΠΠΟΥ0999.jpgΟ Νϊκος Φιλίππου σε προσπάθειά του
ΑΡΗΣ : Γκάλης 43, Γιαννάκης 7, Φιλίππου 14, Κοκολάκης 2, Ρωμανίδης 6, Σταμάτης 7, Παραμανίδης 4, Δοξάκης 6, Τσιτάκης 2, Χριστοφάκης 4
ΑΕΚ : Γκέκος 11, Κόντος 24, Αγιασωτέλης 4, Αποστολίδης, Παπάζογλου 7, Φώτσης 2, Σκουρτόπουλος 2, Τσούκας, Σκουρτόπουλος 3, Τσαμαλής