1990: Ήττα με απουσίες από τη Λιμόζ και 4η θέση

Χωρίς τους τραυματίες Φιλίππου και Βράνκοβιτς ο Άρης στις 19 Απριλίου 1990 αντιμετώπισε τη Λιμόζ στο μικρό τελικό του Final-4 της Σαραγόσα.

Παρά τα προβλήματα τους οι κίτρινοι μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν χάρη στην ευστοχία των Γκάλη και Ρωμανίδη με 12-7 στο 3ο λεπτό. Όμως στη συνέχεια οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα του Αυτοκράτορα ενώ τοποθέτησαν πάνω στον Γκάλη τους Ντακουρί και Οστρόφσκι. Παρ’ όλα αυτά ο Γκάνγκστερ δεν δυσκολέυτηκε ιδιαίτερα και έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι της Λιμόζ. Οι Γάλλοι στη συνέχεια κυριάρχησαν στα ριμπάουντ ενώ οι κίτρινοι είχαν την ατυχία να φορτωθούν με φάουλ νωρίς με φάουλ οι Λυπηρίδης και Γιαννάκης. Συγκεκριμένα στο 13’ με το σκορ στο 33-37 υπέρ της Λιμόζ και οι 2 έφτασαν τα 3 φάουλ, έτσι ο Ιωαννίδης αποφάσισε να αλλάξει την άμυνα του σε ζώνη αλλά τα προβλήματικα συνεχίστηκαν. Παρά τις δυσκολίες οι κίτρινοι κρατήθηκαν σε απόσταση αναπνοής και πήγαν στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ με 51-54. Στην επανάληψη οι Γάλλοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Ιωαννίδη και με καλάθια των Κόλλινς και Ντακουρί προηγήθηκαν με 51-58. Με το σκορ στο 53-62 ο Γιαννάκης έφτασε τα 4 φάουλ και κάπου εκεί οι κίτρινοι έδειξαν πως δεν έχουν άλλες δυνάμεις να διεκδικήσουν τη νίκη. Μάλιστα και ο Γιαννάκης και ο Λυπηρίδης στη συνέχεια έφτασαν τα 5 φάουλ και τελικά ο Άρης υπέστη την ήττα με 91-103.

Απο τον Άρη κορυφαίος υπήρξε ο Γκάλης που έβρισκε απαντήσεις σε κάθε αμυντικό σχέδιο των Γάλλων όμως ήταν απελπιστικά μόνος με εξαίρεση μόνο τον Μάικ Τζόουνς. Οι τραυματίες Ρωμανίδης και Λυπηρίδης έκαναν ότι μπορούσαν ενώ ο Γιαννάκης πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση. Από τη Λιμόζ ξεχώρισαν οι Κόλλινς,Οστρόφσκι και Μπρουκς.

ΑΡΗΣ : Γκάλης 44, Τζόουνς 28, Γιαννάκης, Λυπηρίδης 5, Ρωμανίδης 11, Κατσούλης 1, Δοξάκης 2
ΛΙΜΟΖ : Ντεμορί 6, Ντακουρί 9, Κόλλινς 26, Οστρόφσκι 24, Μπρουκς 28, Ζιλιέν 5, Ντανσί 5, Βεστρίς