ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1988: Ολοταχώς για το τρίτο αήττητο πρωτάθλημα

Για το τελευταίο αγώνα του πρώτου γύρου της σεζόν 1987-1988 ο αήττητος Άρης φιλοξενήθηκε από τον Πανελλήνιο στο κλειστό της Κυψέλης. Ο Πανελλήνιος που την προηγούμενη χρονιά αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του εκτός Α1 και αντιμετώπισε τον Άρη στον τελικό κυπέλλου, βρισκόταν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και δεν αποτελούσε δύσκολο εμπόδιο για τους κίτρινους.

Στο κλειστό της Κυψέλης την ημέρα του αγώνα μόλις 2000 άτομα είχαν την τύχη να δουν από κοντά μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης με άλλα τόσα τουλάχιστον άτομα να μένουν απ’ έξω χωρίς εισητήριο. Σημειώθηκαν μάλιστα και μικροεπεισόδια από κόσμο που επιχείρησε να μπει χωρίς εισητήριο. Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν χωρίς τον Άλμπερτ Μάλαχ παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος του Α’ ημιχρόνου. Συγκεκριμένα από το 10ο λεπτό εώς το 14:30 κατάφεραν με τον Γιαννόπουλο να μετατρέψουν το 21-28 σε 29-28. Στη συνέχεια οι κίτρινοι με μπροστάρη τον πολύ καλό Σούμποτιτς πήραν το προβάδισμα που κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (40-45).
Στην επανάληψη ο Νίκος Γκάλης, που πέτυχε μόνο 7 πόντους στο Α’ ημίχρονο, πήρε τη κατάσταση στα χέρια του και μαζί με του Σούμποτιτς,Γιαννάκη και Ρωμανίδη διέλυσαν την αντίπαλη άμυνα φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 26 πόντους (84-110) 3:30 πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο Ιωαννίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αναπληρωματικούς με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 98-118. Κορυφαίος για τον Άρη ο Σούμποτιτς που κράτησε σχεδόν μόνος του την ομάδα στο πρώτο μέρος όταν ο Γκάλης δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Πολύ καλός στο Β’ ημίχρονο ο Γκάλης έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Πανελληνίου ενώ διακρίθηκαν και οι Γιαννάκης,Ρωμανίδης. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντάκουρης και Γιαννόπουλος. Με αυτή τη νίκη ο Άρης ολοκλήρωσε με 9 στα 9 τον πρώτο γύρο και στο +3 από τη δεύτερη θέση.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ : Ντάκουρης 25, Τσαπραλής 9, Σταμάτης 14, Ζαφειρόπουλος 6, Πολίτης 7, Κατσίμπας 8, Νίκας 2, Γιαννόπουλος 22, Κοκορόγιαννης 5, Λιμάτης
ΑΡΗΣ : Σούμποτιτς 37, Γκάλης 42, Γιαννάκης 10, Φιλίππου 11, Σταμάτης 2, Δοξάκης, Ρωμανίδης 11, Λυπηρίδης 5, Κασμερίδης, Μπουσβάρος