1989: Ο Άρης σπάει το αήττητο της Μπαρτσελόνα

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Στο σημαντικότερο παιχνίδι του στο δρόμο προς το Μόναχο ο Άρης για την 9η αγωνιστική του ομίλου υποδέχτηκε στις 16 Φεβρουαρίου 1989 την αήττητη μέχρι εκείνη τη στιγμή Μπαρτσελόνα, με σκοπό τη νίκη που θα τον εδραίωνε στην τετράδα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ισπανοί θα μπορούσαν να ξεφύγουν από νωρίς στο σκορ χάρη στην εκπληκτική ευστοχία των Σιμπίλιο και Χιμένες όμως οι Γιαννάκης και Σούμποτιτς είχαν άλλη άποψη. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-45 με τον Νίκο Γκάλη να είναι ιδιαίτερα άστοχος,κάτι που όμως άλλαξε στην επανάληψη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωαννίδης τοποθέτησε τον Γιαννάκη προσωπικό φρουρό του Σιμπίλιο και τον Σούμποτιτς του Επιφάνιο. Συγχρόνως η άμυνα των κιτρίνων έγινε πιο πιεστική και αποφασιστική. Στο διάστημα αυτό ο Άρης έβγαλε έξω από το ρυθμό της τη Μπαρτσελόνα και έφερε το παιχνίδι στα δικά του μέτρα. Με καλάθια των Γκάλη,Γιαννάκη και Σούμποτιτς το σκορ διαμορφώθηκε στο 55-47 ενώ στα επόμενα 5 λεπτά με καταιγισμό τριπόντων των προηγουμένων ο Άρης πήρε προβάδισμα 14 πόντων (73-59). Η απόφαση του Ρενέσες να κοντύνει την ομάδα του περνώντας έξω τους Επιφάνιο και Γουέϊτερς ήταν το καλύτερο δώρο για τον Άρη καθώς ο νεαρός Άμπαντ αποδείχθηκε άτολμος και άστοχος. Το παιχνίδι κλείδωσε για τους κίτρινους στο 37’ όταν ο Γουίλτζερ με καλάθι και φάουλ έκανε το 86-76. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Άρη απλά ροκάνισαν το χρόνο και πήραν τη μεγάλη νίκη με 90-84. Στον θρίαμβο αυτό συνέβαλε ο Γκάλης που στο Β’ ημίχρονο ταλαιπώρησε αφάνταστα την αντίπαλη άμυνα, ο Γιαννάκης που ήταν υπέροχος στα αμυντικά και στα επιθετικά του καθήκοντα και ο Σούμποτιτς. Από τους Ισπανούς διέπρεψε ο ασύλληπτος Σιμπίλιο με 30 πόντους και οι δραστήριοι Χιμένεθ και Κόστα. Με τη νίκη αυτή ο Άρης βρέθηκε με το ένα πόδι στο F4 του Μονάχου αφού απέκτησε αβαντάζ 2 νικών από την 5η Σκαβολίνι.

ΑΡΗΣ : Γκάλης 32, Γιαννάκης 22, Σούμποτιτς 21, Γουίλτζερ 11, Λυπηρίδης, Φιλίππου 4, Κατσούλης, Δοξάκης
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ : Κόστα 2, Επιφάνιο 16, Σιμπίλιο 30, Χιμένεθ 23, Γουέϊτερς 11, Σολοθάμπαλ, Άμποτ 2, Σολέρ