1988: Αυτονόητη η πρόκριση στους 8 του πρωταθλητριών

Με την πλάτη στον τοίχο υποδέχτηκε ο Άρης στις 10 Νοεμβρίου 1988 τη Σουηδική Σεντερτάλιε για τους 16 του Πρωταθλητριών καθώς στο Α’ αγώνα οι κίτρινοι γνώρισαν την ήττα με 93-85 και βρίσκονταν ένα βήμα πριν από έναν οδυνηρό και πρόωρο αποκλεισμό.

Ο κόσμος ήταν και πάλι εκεί!
Ο Αυτοκράτορας που αγωνιζόταν χωρίς τον Παναγιώτη Γιαννάκη λόγω οικονομικών διαφορών ήταν σε πολύ κακό φεγγάρι. Εκτός της ήττας στη Σουηδία οι κίτρινοι στο τελευταίο παιχνίδι πριν τη ρεβάνς ηττήθηκαν μετά από 3,5 χρόνια σε αγώνα Ελληνικού πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα στις 5 Νοεμβρίου και μετά από 81 σερί νίκες στην Α-Α1 εθνική κατηγορία ο Άρης ηττήθηκε με 78-81 από τον Παοκ. Παρόλο το αρνητικό κλίμα που υπήρχε οι κίτρινοι μπήκαν αποφασισμένοι να καλύψουν τη διαφορά και να αποφύγουν το κάζο. Στα πρώτα 5 λεπτά οι παίκτες του Ιωαννίδη κράτησαν στο 0 τους αντιπάλους τους (10-0) καλύπτοντας ήδη τη διαφορά του Α’ αγώνα. Με κορυφαίους τους Γκάλη και Σούμποτιτς η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς και το ημίχρονο βρήκε τον Άρη προηγούμενο με 41-22. Ο Ιωαννίδης όπως και στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με ψηλό σχήμα και το 2ο έχοντας τον Γκάλη πλέι μέικερ και τον Ρωμανίδη σούτινγκ γκαρντ. Δια χειρός γκάνγκστερ στα πρώτα 5,5 λεπτά της επανάληψης η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 27 (62-35) φτάνοντας στη μεγαλύτερη τιμή της και ουσιαστικά καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση. Οι Σουηδοί από την άλλη το μόνο που κατάφεραν ήταν να κρατήσουν τη διαφορά με μικρά ξεσπάσματα κοντά στους 20 πόντους. Τελικά η νίκη-πρόκριση για τον Αυτοκράτορα ήρθε με σκορ 105-82 και 23 πόντους διαφορά έναντι 8 του αγώνα της Σουηδίας.

Ο Καναδός Γουίλτζερ στη φυσική του θέση!
Αυτή ήταν ομολογουμένως η πρώτη μεγάλη εμφάνιση του Άρη εκείνη τη σεζόν χωρίς κανέναν παίκτη του να υστερεί. Η ομάδα έδειξε πως με την προσθήκη του Γιαννάκη θα έκανε όπως και τη προηγούμενη σεζόν μεγάλη πορεία στην Ευρώπη. Μάλιστα μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο πρόεδρος του ΑΣ Χρήστος Μιχαηλίδης έκανε κάλεσμα προς τον Γιαννάκη να επιστρέψει στην ομάδα και να βρεθεί μία λύση για το καλό της ομάδας.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 35, Δοξάκης 3, Φιλίππου 13, Σούμποτιτς 19, Ουϊλτζερ 8, Ρωμανίδης 11, Κατσούλης 6
ΣΕΝΤΕΡΤΑΛΙΕ : Άντερσον 10, Μποργκ 15, Γκλας 21, Μάγκαρντ 23, Στρονγκ 16, Τέγκελ, Όμπεργκ