1993: Κράτησε το αήττητο στην Ευρώπη

Για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Κυπελλούχων ο Άρης επικράτησε της Χάποελ Γκαλίλ Ελιόν με 83-78 στο κλειστό της Γλυφάδας επεκτείνοντας το αήττητο του σερί στην Ευρώπη.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν μουδιασμένα την αναμέτρηση και ειδικά ο Χίγκινς φαινόταν κουρασμένος μετά την γρίπη που πέρασε τις προηγούμενες μέρες. Στη συνέχεια όμως αυτός και ο Αγγελίδης ανέβασαν ρυθμό και πρόσφεραν τα μέγιστα. Σοβαρό πρόβλημα για τον Άρη στο πρώτο μέρος τα ριμπάουντ καθώς οι φιλοξενούμενοι υπερείχαν με 46-30. Από την άλλη όμως οι Ισραηλινοί είχαν υπερβολικά πολλά λάθη με 18 έναντι 6 του Άρη. Η Χάποελ μπορεί να προηγήθηκε με 24-31 στο 15ο λεπτό όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Τζούροβιτς έχοντας πεντάδα με τους Λιαδέλη,Χίγκινς,Βίνσεντ,Μισούνωφ,Αγγελίδη έπαιξε φοβερή μαν του μαν άμυνα και κατάφερε να σιγήσει περιφερειακά την Χάποελ και ειδικά την μεγαλύτερη απειλή της τον Μπραντ Λιφ. Με καλάθι του Αγγελίδη μάλιστα ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 42-40. Στην επανάληψη ο Τζούροβιτς εξέπληξε τους φιλοξενούμενους περνώντας στη θέση του Λιαδέλη τον Μασλαρινό που ανταποκρίθηκε πλήρως βοηθώντας μαζί με τον Χίγκινς τον Άρη να προηγηθεί με 56-47 στο 25’. Η Χάποελ με 2 τρίποντα των Άσλεϊ,Μάλοϊτς μείωσε σε 57-53 όμως στο επόμενο λεπτό ο Μάλοβικ έφτασε τα 5 φάουλ δημιουργώντας πρόβλημα στην ομάδα του. Ο Άρης κρατήθηκε μπροστά με ισχνή διαφορά ενώ στο 35ο λεπτό με το σκορ στο 69-66 οι Ισραηλινοί είχαν νέο πλήγμα με την αποχώρηση του Γκίμπσον με 5 φάουλ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι κίτρινοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με αιχμές του δόρατος τους Χίγκινς,Μασλαρινό και Αγγελίδη ο Άρης έφτασε στη νίκη με 83-78.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης έκανε το 3/3 και έβαλε από πολύ νωρίς τις βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά. Από τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Βίνσεντ και Χίγκινς ενώ από τη Χάποελ ο Μπραν Λιφ.
ΑΡΗΣ : Βίνσεντ 16, Λιαδέλης 6, Χίγκινς 26, Αγγελίδης 12, Μισούνωφ 10, Πετσάρσκι 4, Μασλαρινός 9, Βουρτζούμης
ΧΑΠΟΕΛ : Μαλόβικ 5, Λιφ 27, Μάταλον 6, Χάζαν 17, Γκίμπσον 5, Άσλεϊ 16, Μουχτάρι