ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1990: Σόου Γκάλη με 45 πόντους στη Γλυφάδα

Σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της 14η αγωνιστικής του πρωταθλήματος ο Άρης ταξίδεψε στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό μετά την ήττα με 81-64 από τον Παοκ στο τοπικό ντέρμπυ.

Ο Άρης δεν αντιμετώπισε πρόβλημα σε κανένα σημείο του αγώνα και θα μπορούσε να νικήσει άνετα και με μεγαλύτερο σκορ. Μετά τα πρώτα 15 λεπτά όπου το σκορ ήδη ήταν στο 22-49 και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωαννίδης χρησίμοποίησε αρκετούς αναπληρωματικούς με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μαζέψουν τη διαφορά. Οι κίτρινοι πήραν τη νίκη με 78-97 με τον Γκάλη να κάνει όργια με 45 πόντους ενώ καλή απόδοση είχαν και οι Γιαννάκης,Βράνκοβιτς. Από τον Ολυμπιακό διακρίθηκε ο Μίτσελ και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παπαδάκος. Με τη νίκη αυτή ο Άρης βρέθηκε μαζί με τους Πανιώνιο και Ηρακλή στη 2η θέση έχοντας όμως και 1 αγώνα λιγότερο.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Ελληνιάδης 11, Μίτσελ 27, Καρκαμπάσης 2, Παπαδάκος 12, Μανιάτης 10, Αγγέλου 10, Παναγιωτόπουλος 6
ΑΡΗΣ : Γιαννάκης 14, Γκάλης 45, Βράνκοβιτς 14, Σούμποτις 13, Λυπηρίδης 4, Φιλίππου 4, Ρωμανίδης 2, Μισούνωφ 1, Δοξάκης