2004: Θρίαμβος του Άρη στο κλειστό του Κορυδαλλού

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Μία μεγάλη νίκη που τον κράτησε στην τετράδα του πρωταθλήματος πέτυχε ο Άρης στις 11 Ιανουαρίου 2004 εκτός έδρας, επί του παραπαίοντα εκείνη τη σεζόν Ολυμπιακού.

Οι κίτρινοι προηγούνται με 16-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν χάνουν ποτέ το προβάδισμα, κυριαρχούν απόλυτα με τον Νίκιλα να κάνει το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Αυτοκράτορα έχοντας στο πρώτο μισό 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ στο πρώτο μέρος για τον Άρη ο Κόμματος με 13 πόντους με τους κίτρινους να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 26-34. Στην επανάληψη η διαφορά υπέρ του Άρη φτάνει μέχρι και τους 11 πόντους (32-43) αφου οι ερυθρόλευκοι δεν βρίσκουν λύση από κανέναν παίκτη τους με τον Λιαδέλη μάλιστα να έχει 0/10 σουτ. Στο 27’ ξεκινάει η αντεπίθεση των γηπεδούχων που αρχικά με 2 τρίποντα των Διαμαντόπουλου και Γιαννουζάκου μειώνουν σε 43-49. Οι λανθασμένες επιθέσεις του Βετούλα δεν επιτρέπουν τους κίτρινους να ξεφύγουν στο σκορ και ο Τόμιτς με τρίποντο κλείνει το δεκάλεπτο μειώνοντας σε 48-53. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός φτάνει μέχρι και στο -2 (51-53) όμως στη συνέχεια η αστοχία των παικτών του στα τρίποντα (3/11) και η ψυχραιμία που επέδειξαν οι παίκτες του Άρη έδωσαν τη νίκη στους κίτρινους με 64-70.

Η νίκη αυτή του Άρη αποκτάει μεγαλύτερη αξία μετά και την σφαγιαστική διαιτησία του Τζάμου ο οποίος φόρτωσε από νωρίς με ανύπαρκτα φάουλ τους Πάρκερ και Μπέϊλι. Κορυφαίοι του θριάμβου των κιτρίνων οι Νίκιλα (double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ) και ο Κόμματος που τέλειωσε το παιχνίδι με 28 πόντους. Ο Λαρισαίος άσσος μάλιστα στο τέλος της σεζόν αναδείχθηκε και πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, ο πρώτος παίκτης του Άρη μετά το 1991 και τον Νίκο Γκάλη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Γιούρακ 5, Χαρίσης 7, Γκόρενς, Διαμαντόπουλος 16, Γιαννουζάκος 3, Λιαδέλης 4, Τόμιτς 11, Σκλάβος 2, Χαρίσης, Μπάγκαριτς 8, Βολκοβίσκι 7
ΑΡΗΣ : Πάρκερ 3, Ραϊσεβιτς, Λάππας 3, Κυρίτσης, Κόμματος 28, Βετούλας 4, Μπέϊλι 9, Λικχολίτοφ 3, Στακ 7, Νίκιλα 13