1992: Διέλυσε τον Ολυμπιακό και διατήρησε τις ελπίδες για τελικό

Μόνο νίκη ήθελε ο Άρης απέναντι στον Ολυμπιακό στις 7 Απριλίου 1992 έτσι ώστε με πιθανή νίκη επί της ΑΕΚ και ήττα των Πειραιωτών από τον Παοκ την τελευταία αγωνιστική των play-off να έπαιρνε αυτός το εισιτήριο για τους τελικούς και το Κύπελλο Πρωταθλητριών της επόμενης σεζόν.

Το Α’ ημίχρονο υπήρξε ιδιαίτερα αμφίρροπο με τον Άρη να περνάει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο 7’ με 16-15. Οι ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι την ανάπαυλα όπου βρήκε τον Αυτοκράτορα μπροστά στο σκορ με 41-40. Οι παίκτες του Λέσιτς μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και στα πρώτα 2 λεπτά προηγήθηκαν με 48-40. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 25’ ισοφάρισαν σε 52-52. Οι 2 ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 30’ όταν την κατάσταση πήρε στα χέρια του ο Γιαννάκης, με 2 τρίποντα και 1 δίποντο μέσα σε 1 μόλις λεπτό ο Άρης προηγήθηκε με 75-65. Η ψυχολογία πλέον των παικτών του Ιωαννίδη ήταν στα τάρταρα κάτι που αποδείχθηκε στη συνέχεια καθώς στα τελευταία λεπτά κατέρρευσαν και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 96-75.
Καλύτερος παίκτης του Αυτοκράτορα ο Γιαννάκης ενώ ασταμάτητος υπήρξε ο Γκάλης στο Β’ ημίχρονο. Πολύ καλός ήταν και ο Τζόουνς ενώ από τον Ολυμπιακό καλύτεροι ήταν οι Πάσπαλι και Αγγέλου. Ιδιαίτερα τεταμένο το κλίμα στην κερκίδα αλλά και στους πάγκους με τον Ιωαννίδη να αποτελεί κόκκινο πανί για τον κόσμο του Άρη. Την τελευταία αγωνιστική ο Άρης αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕΚ ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Παοκ.

ΑΡΗΣ : Λυπηρίδης 14, Γκάλης 25, Γιαννάκης 20, Σούμποτιτς 8, Μισούνωφ 10, Πετσάρσκι 7, Τζόουνς 12
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Ελληνιάδης 2, Σιγάλας 2, Καρατζάς 6, Μωραϊτης 4, Πάσπαλι 29, Παπαδάκης 1, Παπαδάκος 6, Σταμάτης 6, Αγγέλου 16