ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1988: Μεγάλο βήμα για την πρόκριση στη Γάνδη

Στη προσπάθεια του να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του σε Final 4 του κυπέλλου πρωταθλητριών, ο Άρης υποδέχεται στις 25 Φεβρουαρίου 1988 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας.

Στα πρώτα 8 λεπτά της αναμέτρησης ο Άρης παρουσιάζεται αμυντικά άψογος με κορυφαίο τον Φιλίππου ο οποίος πραγματοποιεί 3 κλεψίματα εις βάρος του Μαγκί και με 4 προσωπικούς πόντους διαμορφώνει το 20-12 υπέρ της ομάδας του. Στη συνέχεια ο Λίππιν παίζει μαν του μαν άμυνα τον Γκάλη ενώ οι συμπαίκτες του παίζουν άμυνα ζώνης χωρίς όμως αυτό να έχει κάποιο αποτέλεσμα για τους Ισραηλινούς. Οι Γιαμσί και Ντανιέλ με 2 απανωτά τρίποντα μειώνουν σε 24-20 στο 10ο λεπτό αλλά ο Σούμποτιτς απαντάει με δικό του σερί κάνοντας το 33-26. Ο Ιωαννίδης στη συνέχεια αποσύρει δικαιολογημένα τον κουρασμένο Φιλίππου. Οι Γουίλτζερ και Γιαννάκης υποπίπτουν σε λάθη που εκμεταλλεύονται οι Μαγκί και Σιμς με το σκορ 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου να γίνεται 41-41. Τελικά οι 2 ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 50-45 υπέρ του Άρη μετά από καλάθι και φάουλ του Γκάλη.

Οι κίτρινοι μπαίνουν σαν σίφουνας στην επανάληψη και με καλάθια των Σούμποτιτς και Φιλίππου αποκτούν προβάδισμα 11 πόντων (56-45). Η υπόθεση νίκη κρίνεται ουσιαστικά στο 25ο λεπτό όταν ο Γιαννάκης διαμορφώνει με τρίποντο το 60-49 με τον κόσμο στις εξέδρες να παραληρεί. Από εκείνο το σημείο οι Θεσσαλονικείς με επικεφαλή τον Νίκο Γκάλη σφυροκοπούν ανελέητα την άμυνα της Μακάμπι με τον προπονητή της Κλάιν να τα έχει χαμένα. Στο 28ο λεπτό η διαφορά μεγαλώνει στους 15 (70-55) ενώ το παιχνίδι ολοκληρώνεται στο 93-77.
Από τον Άρη ο Γκάλης έκανε σμπαράλια την άμυνα των αντιπάλων αλλά και ο Γιαννάκης ήταν υπέροχος σε άμυνα και επίθεση. Ο Φιλίππου πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση ενώ και οι Σούμποτις-Γουίλτζερ υπήρξαν καθοριστικοί για την επικράτηση. Από τη Μακάμπι διασώθηκαν μόνο οι Μπάρλοου και Σιμς.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Γκάλης 36, Γιαννάκης 19, Σούμποτιτς 16, Φιλίππου 14, Γουίλτζερ 8, Λυπηρίδης
ΜΑΚΑΜΠΙ : Σιμς 9, Ντάνιελ 9, Κορνίλιους 2, Μπέρκοβιτς, Λίππιν 7, Γιαμσί 12, Μαγκί 18, Μπάρλοου 20