1990: Πρώτο ντέρμπι και πρώτη νίκη για τον Άρη

Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν 1990-1991 βάφτηκε κίτρινο αφού ο Αυτοκράτορας επιβλήθηκε στo πλαίσιo της 2ης αγωνιστικής του Παοκ με 85-89 στην παράταση.

Έτσι φαντάστηκε γελοιογράφος της εποχής την Θεσσαλονίκη να υποδέχεται τους πρωταγωνιστές του ντέρμπι της πόλης!
Στο πρώτο ντέρμπι στη μετά Ιωαννίδη εποχή ο Άρης με το Λάζαρο Λέσιτς πλέον στο πάγκο του δεν ξεκίνησε καλά αφού παρουσίασε προβλήματα στην άμυνα και ιδιαίτερα στα ριμπάουντ έχοντας για ψηλούς τους Αγγελίδη και Λυπηρίδη. Ο δικέφαλος προηγήθηκε αρχικά με 6-2 και παρά τους 5 σερί πόντους του Αγγελίδη που έδωσε προ στιγμήν το προβάδισμα στον Άρη ο Παοκ πέρασε γρήγορα ξανά μπροστά και κράτησε το προβάδισμα σε όλο το Α’ ημίχρονο. Αρχικά με μπροστάρη τον Μπάρλοου ο Παοκ προηγήθηκε με 23-15 στο 10’ , οι κίτρινοι μάζεψαν τη διαφορά μετά το 13ο λεπτό όμως μετά το 15’ τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τον δικέφαλο πήρε ο Κόρφας που με τις διεισδύσεις του δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα των κιτρίνων. Ο Άρης βρήκε απαντήσεις στο επιθετικό σχέδιο του Παοκ όταν άλλαξε την άμυνα του από man to man σε ζώνη 3-2 παρ όλα αυτά η λήξη του ημιχρόνου τον βρήκε πίσω στο σκορ με 40-32.

1990-paok-aris-ticket-base.jpgΟ Σέλλερς σε προσπάθειά του, ενώ δεξιά το μαγικό χαρτάκι της αναμέτρησης
Με την έναρξη της επανάληψης η διαφορά υπέρ του Παοκ έφτασε στη μέγιστη τιμή της (42-32) όμως από εκείνο το σημείο οι Πρωταθλητές επέβαλαν ένα γρήγορο ρυθμό παίρνοντας παράλληλα και τον έλεγχο στα ριμπάουντ. Ταυτόχρονα οι Γκάλης και Γιαννάκης που στο Α’ ημίχρονο πέτυχαν μαζί μόνο 10 πόντους πήραν στις πλάτες τους την ομάδα και μέσα σε 3 λεπτά ο Αυτοκράτορας πέτυχε 13 πόντους και πέρασε μπροστά με 44-45 στα 25:40. Ο Παοκ δεν κατέθεσε τα όπλα και με καλάθια των Κόρφα,Φασούλα,Σταυρόπουλου και Ιωάννου έφτασε ξανά στο +8 (62-54). Ο Γκάλης όμως με προσωπικές ενέργειες και με τη βοήθεια των Σούμποτιτς και Γιαννάκη έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον Άρη με 68-70. Οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και η λήξη της κανονικής διάρκειας τους βρήκε ισόπαλους με 74-74. Το σκηνικό δεν άλλαξε στα πρώτα 3 λεπτά της παράτασης όμως στη συνέχεια ο Σούμποτιτς με καλάθι και φάουλ και ο Λυπηρίδης με ένα εκπληκτικό κάρφωμα έδωσαν προβάδισμα στον Άρη με 81-86. Ο Σούμποτιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 83-89 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του πριν ο Κόρφας διαμορφώσει το τελικό 85-89.
Από τον Άρη που έκανε το 1-0 σε πιθανή συνάντηση με τον Παοκ στους τελικούς ο Γκάλης ήταν αυτός που σε ένα ακόμα ντέρμπι οδήγησε την ομάδα τους στις δύσκολες στιγμές έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Σούμποτιτς και Γιαννάκης. Ο Σέλλερς πέτυχε κρίσιμα καλάθια ενώ τα πήγε πολύ καλά αμυντικά με αντίπαλο το Μπάρλοου. Ο Αγγελίδης είχε πολύ καλή παρουσία στο Α’ ημίχρονο ενώ ο Λυπηρίδης βοήθησε πολύ αμυντικά στα κρίσιμα σημεία. Από τον Παοκ που ηττήθηκε σε ένα ακόμα ντέρμπι κορυφαίος ήταν ο Κόρφας ενώ ξεχώρισαν και οι Φασούλας,Πρέλεβιτς.

02-ΦΑΣΟΥΛΑΣ-ΓΚΑΛΗΣ4.jpgΟ Φασούλας και ο Μπάρλοου χαιρετούνε τον Νίκο Γκάλη πριν την έναρξη
ΠΑΟΚ : Κόρφας 23, Φασούλας 15, Μπάρλοου 17, Πρέλεβιτς 21, Μακαράς, Σταυρόπουλος 3, Ιωάννου 6, Παπαχρόνης
ΑΡΗΣ : Γκάλης 20, Γιαννάκης 21, Σέλλερς 11, Αγγελίδης 5, Λυπηρίδης 2, Μισούνωφ 5, Σούμποτιτς 25, Ρωμανίδης