1985: Τριπλό ξέσπασμα επί του "συμπολίτη"

O Μπιμπισίδης με ωραίο πλασέ κλείνει το σκορ
Στις 3 Νοεμβρίου 1985 ο Άρης υποδέχτηκε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής τον συμπολίτη ΠΑΟΚ. Ο Άρης του Τάις Λίμπρεχτς βρισκόταν ψηλά στην βαθμολογία, στην 3η θέση με 10 βαθμούς, ενώ ο παοκ στην 14η με 5 βαθμούς.

Το ματς παρακολούθησαν 20.000 οπαδοί και των δύο ομάδων. Μετά από ένα υποτονικό πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να χάνει μόνο μία ευκαιρία στο 20' με τον Κούη, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-0. Στο δεύτερο μέρος ο παοκ μπήκε πιό δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί στο 58', όταν σε κομπίνα μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Αλαβάντα, ο Σίγγας έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο "γάμα" του Κατσιαούνη.

Σε εκείνο το σημείο ο Ολλανδός τεχνικός του Άρη έκανε δύο κινήσεις στην σκακιέρα, με τις οποίες έκανε "ματ" στους αντιπάλους του: Στο 63' πέρασε στο παιχνίδι τον Μπιμπισίδη αντί του Ζελελίδη και στο 67' τον Χατζηιωαννίδη αντί του Βόσδου. Ιδιαίτερα ο πρώτος, στα τριάντα λεπτά που αγωνίστηκε, με την κινητικότητα και το πάθος που έδειξε, άνοιξε την αντίπαλη άμυνα, εκθέτοντας σε πολλές περιπτώσεις τον τερματοφύλακα του παοκ, Στεργιούδα. Απότέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι να δεχτούν τρία τέρματα στα τελευταία δέκα επτά λεπτά και να γίνει ένα κιτρινόμαυρο πάρτι στις κατάμεστη κερκίδες του γηπέδου!Στο 73' ο Νίκιτς ισοφάρισε με υπέροχο δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Κατόπιν ο Μπιμπισίδης που μαζί με τον Οικονομίδη ήταν οι κορυφαίοι του Άρη, έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-1, αλλά στο 82' ο Μπάχτιτς αποδείχτηκε πιό εύστοχος, πετυχαίνοντας το γκολ που έδωσε την πρωτοπορία στους κίτρινους με σουτ έξω από την περιοχή, μετά από κεφαλιά-πάσα του Κούη. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπιμπισίδης μετά από μπαλία του Οικονομίδη, με πλασέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το 3-1, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς του κόσμου του Άρη.

Ζελελίδης, Τζιόλας και Αλαβάντας σε φάση του αγώνα
Έτσι ο Άρης σκαρφάλωσε πιο ψηλά στην βαθμολογία, ενώ ο φιλοξενούμενος ΠΑΟΚ έμεινε στους πέντε βαθμούς.
Διαιτητής ο Καπετανάκης. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων ήταν οι εξής:
ΑΡΗΣ: Κατσιαούνης, Μουστακίδης, Βόσδου, 67' Χατζηιωαννίδης, Τζιφόπουλος, Μιχαλήτσος, Τζιόλας, Μπάχτιτς, Οικονομίδης, Κούης, Ζελελίδης, 63' Μπιμπισίδης, Νίκιτς
παοκ: Στεργιούδας, Τσουρέλας, Αλαβάντας, Γιούρισιτς, Μπανιώτης, Σκαρτάδος, Ορφανός, Βασιλάκος, Σίγγας, Πήττας, Κωστίκος

ΔΕΡΜΕΝΤΖΟΓΛΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ
Για να δείτε το βίντεο με τις καλύτερες φάσεις και τα γκολ του αγώνα κάντε κλικ εδώ