1990: Σιγουρεύει το πρωτάθλημα με θρίαμβο επί του συμπολίτη

Σαν σήμερα ο Άρης επικρατεί του αιωνίου του αντιπάλου του ΠΑΟΚ με 73-63 κλειδώνοντας ουσιαστικά το 6ο συνεχόμενο και 9ο συνολικά πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα γρήγορο ρυθμό από τις δύο ομάδες. Σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που προσπαθούσε να σκοράρει με σουτ από μέση απόσταση, οι παίκτες του Ιωαννίδη επιχειρούσαν να παίξουν κάτω από τα καλάθια. Μάλιστα ένα κάρφωμα του Βράνκοβιτς μπροστά στον Κουκ στο 3:30 θα είχε προκαλέσει ξεσηκωμό στην πλευρά του Παλέ Ντε Σπορ που βρισκόταν οι οπαδοί του Άρη.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν με ελάχιστες διαφορές στο σκορ στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Τα δεδομένα άλλαξαν στην επανάληψη με τον Γκάλη να σκοράρει δίνοντας αέρα 7 πόντων στους «κίτρινους» (46-39) ενώ η επιβάρυνση του Κόρφα με 3 φάουλ πολύ νωρίς θα κάνει το έργο του Άρη ευκολότερο. Χαρακτηριστικό ήταν ότι ο Γκάλης σκόραρε με άνεση χωρίς να πάρει πολλές προσπάθειες ενώ ο Βράνκοβιτς με 19 ριμπάουντ κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια. Το τελικό 73-63 ήταν ένας θρίαμβος για τον Άρη ο οποίος κυριάρχησε κατά κράτος στο παρκέ.

96012421 249523103070968 5412531684933369856 n ΑντιγραφήΓκάλης και Γιαννάκης οδήγησαν τον Άρη σε ακόμη έναν τίτλο πρωταθλητή Ελλάδας

Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η συνέντευξη τύπου όπου και ο Γιάννης Ιωαννίδης μίλησε για πολλά. Αρχικά ζήτησε συγνώμη από τους αντιπάλους του για ένα τάιμ άουτ που πήρε λίγα λεπτά πριν τελειώσει ο αγώνας. Εξήγησε πως με αυτό το τον τρόπο ήθελε απλά να πανηγυρίσει με τον κόσμο της ομάδας του και όχι να χλευάσει τους αντιπάλους του. Παράλληλα μίλησε ευθέως προς όσους πολέμησαν την ομάδα του μετά το final-4 της Σαραγόσα προσπαθώντας να δημιουργήσουν εντάσεις μέσα στην ομάδα.

95952465 937158450082499 4023683499293671424 nΓκάλης και Σούμποτιτς αγκαλιασμένοι με την λήξη αγώνα

Με εκείνη την επικράτηση και με βάση το σύστημα διεξαγωγής των πλέι οφ ο Άρης χρειαζόταν μόνο μία νίκη ακόμη στους αγώνες με Ηρακλή και Πανιώνιο για να κατακτήσει και επίσημα το πρωτάθλημα Ελλάδας.

Η διακύμανση του σκορ: 19-19, 38-40, 48-60, 63-73

ΑΡΗΣ (Ιωαννίδης): Γκάλης 23, Γιαννάκης 11, Βράνκοβιτς 12, Σούμποτιτς 10, Μισούνωφ 3, Λυπηρίδης 4, Κατσούλης 8, Ρωμανίδης 2

ΠΑΟΚ (Πολίτης): Φασούλας 7, Κόρφας 12, Κουκ 13, Πρέλεβιτς 20, Σταυρόπουλος 6, Μακαράς 2, Παπαχρόνης 3, Μπουντούρης, Παπασαράντου.