1933: Ένα ήταν αρκετό για τους κίτρινους

ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ 1-0

Γήπεδο Ηρακλέους,Θεσσαλονίκη

26.11.1933

Δυνατό, συναρπαστικό και θεαματικό ήταν το κυριακάτικο ντέρμπι ΑΡΗ-ΠΑΟΚ στο κατάμεστο γήπεδο του Ηρακλή.

Χιλιάδες φίλοι των δύο ομάδων απόλαυσαν το παιχνίδι που είχε νικητή την ομάδα του Άρεως με 1-0.

Γράφει ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

Οι Κίτρινοι έφτασαν στη νίκη χάρη στη μεγαλύτερη εμπειρία τους, την καλή αμυντική τους διάταξη αλλά και την αποτελεσματικότητα της επίθεσής τους.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μια καλή εμφάνιση, έδειξε ότι έχει δυναμώσει, στάθηκε καλά αμυντικά αλλά δεν ήταν όσο έπρεπε απειλητικός για την εστία του Κουμπλή.

Το παιχνίδι από το ξεκίνημα του είχε καλό ρυθμό,με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δυο περιοχές.Ο Άρης συγκριτικά δημιούργησε περισσότερες φάσες.Οι θεατές παρακολουθούσαν έναν αμφίρροπο αγώνα που δεν ήξερε κανείς ποιος θα ήταν ο τελικός νικητής.

Στο β΄ημίχρονο ο Άρης ξεκίνησε από τη αρχή καλύτερα και αφού έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Αργυριάδη στο 47΄, δέκα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ.

Συγκεκριμένα στο 57΄,μετά από σουτ του Δανελιάν,η μπάλα αποκρούστηκε από τους αμυντικούς,ο Κλ. Βικελίδης ήταν ο τελικός αποδέκτης που έστειλε με σουτ την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Άρης θα είναι καλύτερος και στα επόμενα λεπτά και θα απειλήσει με ένα νέο γκολ, χάρη στα φαρμακερά σουτ του Αγγελάκη που θα φύγουν ελάχιστα άουτ από την εστία του ΠΑΟΚ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο ΠΑΟΚ πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο το γκολ δε θα έρθει ποτέ από το Δικέφαλο και το ματς θα λήξει με νικητή τον Άρη.

Στο 88΄ ο Κλεάνθης Βικελίδης συνεπλάκη με τον Πυλορώφ.Ο διαιτητής απέβαλε τον άσσο του Άρεως αλλά και τον Λαζάρου του ΠΑΟΚ που ενεπλάκη στο περιστατικό.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο νεαρός διαιτητής κ. Υπερήφανος που είχε αρκετά προβλήματα στο πειθαρχικό τομέα.Θα έπρεπε να έχει οριστεί ένας περισσότερος έμπειρος διαιτητής που θα μπορούσε να φέρει εις πέρας ένα τέτοιο ντέρμπι που πάντα έχει ένταση και νεύρα.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Κουμπλής, Γκικόπουλος, Γουγούσης, Κατσαούνης, Ν. Βικελίδης, Βογδάνου, Δανελιάν, Αγγελάκης, Κίτσος, Κλ.Βικελίδης, Αργυριάδης.

ΠΑΟΚ: Σωτηριάδης, Πυλορώφ, Παπαδόπουλος, Πανίδης, Λαζάρου, Βασιλειάδης, Καβουρματζής, Αναστασιάδης, Ιωαννίδης, Ετιέν, Ασκεπίδης.