2004: Παρά 1 κατοστάρα στο δικέφαλο

Ένα από τα πιο χορταστικά ντέρμπι Άρη-Παοκ διεξήχθη στο Ιβανώφειο στις 3 Απριλίου 2004. Οι κίτρινοι έχοντας σε μεγάλη φόρμα τους Πάρκερ, Μπέϊλι και Κόμματο έφτασαν στη νίκη πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 99-97.

Αυτός που ίσως ξεχώρισε λίγο παραπάνω από τους 3, ήταν ο Σμους Πάρκερ που στην τρίτη περίοδο πέτυχε 3 σερί τρίποντα δίνοντας προβάδισμα 14 πόντων (86-72) στον Άρη. Ο έτερος Αμερικανός διακριθείς, Τόμπι Μπέϊλι, πέτυχε 24 πόντους και ενώ για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έπαιξε άμυνα πάνω στον Μουλαομέροβιτς. Όσον αφορά το Νέστορα Κόμματο απέδειξε πως επανήλθε πλήρως από τον τραυματισμό που είχε στο δεξί του πόδι και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση κάνοντας double-double (22π,10ρ). Στα αρνητικά για τον Άρη είχαμε τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήρε ο δικέφαλος (10 μόνο στη 2η περίοδο) και τη χαλαρότητα που έδειξαν οι κίτρινοι όταν είχε κριθεί ο νικητής αφού στο τελευταίο λεπτό το 98-89 μετατράπηκε σε 99-97. Στα highlight της αναμέτρησης και τα 11 καρφώματα που πέτυχαν οι κίτρινοι στο καλάθι του Παοκ.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης έμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμος με τον Ηρακλή, αλλά έχοντας και παιχνίδι λιγότερο με τον Παναθηναϊκό.
ΑΡΗΣ : Πάρκερ 28, Ραϊσεβιτς 6, Λάππας 2, Κόμματος 22, Βετούλας 10, Μπέϊλι 24, Λικχολίτοφ 4, Στακ 3, Νίκιλα
ΠΑΟΚ : Μουλαομέροβιτς 24, Παντελιάδης 4, Βασιλειάδης 5, Βασιλόπουλος 20, Πάουελ 16, Μαυροκεφαλίδης 4, Γιούρκοβιτς 13, Ραντόγεβιτς 11