1947: Με Βασιλειάδη 2-0 τον παοκ μετά από επεισοδιακό παιχνίδι

Οι παίκτες των δύο ομάδων πριν την έναρξη του ματς
Ο αγώνας που έγινε στις 30 Νοεμβρίου 1947 στο γήπεδο του παοκ για το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης ήταν σκληρός και άτεχνος. Οι δύο αντίπαλοι, Άρης και παοκ, αγωνίστηκαν με προσήλωση και πάθος για τη νίκη, σε ένα ματς που περιείχε μπάλα αλλά και στοιχεία κατς!

Το παιχνίδι ενώ ήταν προγραμματισμένο να ξεκινήσει στις 14:15, ξεκίνησε τελικά στις 14:55 λόγω του συνωστισμού του κόσμου κατά την είσοδο τους στο γήπεδο
Τελικά ο Άρης αξιοποίησε την ευστοχία του επιθετικού της Άγγελου Βασιλειάδη και με δύο τέρματα του, ένα σε κάθε ημίχρονο, κέρδισε με 2-0.

Ο πρωταγωνιστής Άγγελος Βασιλειάδης σε κεφαλιά του
Η ατμόσφαιρα ήταν ηλεκτρισμένη από την αρχή. Οι δύο ομάδες είχαν μοιρασμένη την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Στο 21' ο Άρης σε μία από τις σπάνιες οργανωμένες επιθέσεις του, μετά από συνδυασμό Βικελίδη και Φυσικόπουλου και σέντρα του τελευταίου, ο Βασιλειάδης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.
Στην επανάληψη ο Άρης κράτησε μια ελαφρά υπεροχή, αλλά με τους αντιπάλους του να είναι επικίνδυνοι επιθετικά στις αντεπιθέσεις τους. Ο Βασιλειάδης φλέρταρε με το δεύτερο γκολ όταν δύο σουτ του απείλησαν την αντίπαλη εστία. Το πρώτο κόντραρε σε αμυντικό και βγήκε κόρνερ, ενώ το δεύτερο αποκρούστηκε απο τον τερματοφύλακα. Ωστόσο η τρίτη φορά ήταν και φαρμακερή, αφού κλέβοντας την μπάλα από έναν αμυντικό, σούτερε από πλάγια και πέτυχε το δεύτερο γκολ του, στο 66'. Στο 70' ο Χατζηαντωνίου του παοκ υποχρέωσε τον Βελλιάδη να κάνει την απόκρουση της ημέρας, όταν με θεαματικό μπλονζόν έσωσε την μπάλα επάνω στη γραμμή! Ο Άρης έχασε προς το τέλος ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Τσώνας από καλή θέση σούταρε άουτ.

Οι διαπληκτισμοί ήταν άφθονοι, ιδιαίτερα μετά το 2-0 ο αγώνας διακόπηκε για λίγα λεπτά.
Ο Άρης με τη νίκη του αυτή έκανε ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του τοπικού πρωταθλήματος.
Η σύνθεση των κιτρίνων ήταν η εξής: Βελλιάδης, Αμπραχαμιάν, Νικολαΐδης, Καφτατζής, Τσώνας, Σιώτης, Λιακόπουλος, Βικελίδης, Φυσικόπουλος, Βασιλειάδης, Καλογιάννης