ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1998: Θρίαμβος των απλήρωτων επί του παοκ

Τρεις μέρες πριν τη συμμετοχή του στο Final 4 του κυπέλλου, στις 28 Ιανουαρίου 1998, ο γεμάτος προβλήματα Άρης αντιμετώπισε τον Παοκ στο κλασικό ντέρμπι της πόλης.

Οι κίτρινοι βρίσκονταν στη χειρότερη οικονομική κατάσταση της ιστορίας τους, οι Ορτίθ και Σοκ αποχώρησαν απ’ την ομάδα όπως και ο προπονητής Ευθύμης Κιουμουρτζόγλου. Την ομάδα ανέλαβε ο Χρήστος Μαγκώτσιος ενώ με παρέμβαση των οργανωμένων οπαδών ο Μάριο Μπόνι πείστηκε την τελευταία στιγμή να αναβάλει την πτήση του και να αγωνιστεί στο παιχνίδι με τον Παοκ. Πέραν όλων αυτών ο Άρης αγωνίστηκε και χωρίς τον Λιαδέλη που ήταν τραυματίας. Με την έναρξη του αγώνα μεγάλο μέρος της κερκίδας των κιτρίνων ήταν άδειο καθώς πριν τον αγώνα μπάσκετ η ποδοσφαιρική ομάδα έδινε επαναληπτικό αγώνα για τους 16 του κυπέλλου με τον ΟΦΗ στο Χαριλάου. Έτσι μετά τη νίκη-πρόκριση με 4-1 οι οπαδοί του Άρη έκαναν αγώνα δρόμου ώστε να προλάβουν το μπασκετικό ντέρμπι.
Ο δικέφαλος με τον Στογιάκοβιτς σε μεγάλη μέρα προηγήθηκε με 14-18 στο 10ο λεπτό και 24-31 στο 16’. Κάπου εκεί έκαναν την εμφάνιση τους στη κερκίδα οι φίλοι του Άρη που έφτασαν από το Χαριλάου οι οποίοι έδωσαν ώθηση στους παίκτες του Αυτοκράτορα. Με ένα 10-0 σερί ο Άρης πέρασε μπροστά με 34-31 ενώ την αφλογιστία του Παοκ έσπασε ο Μπουντούρης με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου κάνοντας το 34-34. Στην επανάληψη ο Μαγκώτσιος έβαλε τα γυαλιά στον Σερφ, οι παίκτες του Παοκ ήταν και πάλι άστοχοι και ο Άρης βρέθηκε στο 25ο λεπτό στο +11 (47-36). Σιούτης και Γαλακτερός ηγήθηκαν της ομάδας τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Άρης κάνοντας περίπατο έφτασε στη τελική νίκη με 76-60.

Ο τρελο-ιταλός Μάριο Μπόνι μετά τη λήξη αφιερώνει στην κερκίδα και πετάει τη φανέλα του στον κόσμο του Άρη!
Δεδομένων των συνθηκών η νίκη του Άρη και με την έκταση που πήρε αποτέλεσε μεγάλη έκπληξη, μάλιστα μετά τη λήξη και τους πανηγυρισμούς οι φίλοι του Άρη σε νέα συνομιλία που είχαν με τους Μπόνι και Πάσπαλι τους έπεισαν να αγωνιστούν και στο Final 4 του κυπέλλου. Αξίζει να σημειωθεί πως πέραν της νίκης επί του Παοκ στο μπάσκετ και της πρόκρισης επί του ΟΦΗ στο ποδόσφαιρο, την ίδια μέρα η ομάδα βόλεϊ στα πλαίσια του ομίλου του CEV Champions League πέτυχε μεγαλειώδη νίκη με 0-3 στην έδρα της εν ενεργεία πρωταθλήτριας Ευρώπης Μόντενα.

Άρης: Χρυσανθακόπουλος 4, Πάσπαλι 15, Σιούτης 13, Γαλακτερός 14, Ναχάρ 2, Αγγελίδης 13, Όρτμαν 2, Μπόνι 13

παοκ: Μπουντούρης 5, Κακιούσης 1, Στογιάκοβιτς 18, Μπαλογιάννης 10, Ροουαν 2, Μακρέι 14, Σάκλεφορντ 6, Γιαννούλης 14