1985: Ξεκινάει το μυθικό σερί του Αυτοκράτορα

Λίγες μέρες μετά την ήττα του από τον Πανιώνιο στην εξ αναβολής αναμέτρηση του Α’ γύρου ο Άρης συγκρούστηκε με τον Παοκ στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής που σε μεγάλο βαθμό θα έκρινε και τον πρωταθλητή.

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 6-2 στο 2’ και 10-6 στο 5’ με δύο καλάθια του Κοκκολάκη, ο δικέφαλος με τρίποντο του Σταυρόπουλου πέρασε μπροστά με 10-11 αλλά ο Άρης ξαναπήρε το προβάδισμα με 14-11. Ο Γκάλης πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 10ο λεπτό όταν μείωσε σε 18-21 ενώ στη συνέχεια έβαλε μπροστά την ομάδα του με 25-22. Στο 12ο λεπτό πέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα ο Δοξάκης όταν αντικατέστησε το Γιαννάκη που χρεώθηκε με 4ο φάουλ. Ο Δοξάκης έδωσε κινητικότητα στις επιθέσεις του Άρη που στη συνέχεια έπαιξε πιο στρωτά και πιο αρμονικά από τον αντίπαλο του. Από την άλλη οι περιφερειακοί παίκτες του δικεφάλου δεν τόλμησαν στις περισσότερες περιπτώσεις τα σουτ που έπρεπε και προσπάθησαν με ανορθόδοξο τρόπο να βρουν τους ψηλούς. Το μεγαλύτερο πλήγμα βέβαια για τον Παοκ υπήρξαν οι προσωπικές βολές, συγκεκριμένα οι παίκτες του εκτέλεσαν 45 βολές και ευστόχησαν μόλις στις 22. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε στο 42-42.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Κοκολάκης εκμεταλλεύεται το φόρτωμα των φάουλ των Φασούλα, Αλεξανδρή,Μάνθου Κατσούλη και με συνεχόμενα καλάθια και κερδισμένες βολές από τα επιθετικά ριμπάουντ που κερδίζει βάζει τον Άρη μπροστά με 50-45. Στο 25ο λεπτό και με τους κίτρινους μπροστά με 58-49 ο Σταυρόπουλος χρεώνεται με 4ο φάουλ, η αντίδραση του είναι πολύ έντονη και οι διαιτητές τον αποβάλλουν μετά την τεχνική ποινή που του χρεώνουν. Παρά την εκπληκτική ευστοχία του Γκάλη ο Άρης δεν ξεφεύγει στο σκορ κυρίως λόγω της εκπληκτικής παρουσίας των αδερφών Κατσούλη που κρατάνε τη διαφορά σε λογικά πλαίσια (64-60 στο 30’). Στα επόμενα 3 λεπτά οι κίτρινοι χάνουν με 5 φάουλ τους Φιλίππου και Κοκολάκη ενώ και ο Παοκ χάνει με 5 φάουλ τον Σακελλαρίου. Η πίεση του δικεφάλου κάτω από το καλάθι αναγκάζει τον Ιωαννίδη να περάσει στο παιχνίδι τον Γιαννάκη ο οποίος όμως δεν αργεί να κάνει το 5ο του φάουλ και αποχωρεί επίσης από τον αγώνα. Στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ στο 74-72 υπέρ των κιτρίνων τα πράγματα παίρνουν άγρια τροπή, ο Δοξάκης κερδίζει 3 συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και ροκανίζει σε μεγάλο βαθμό τον εναπομείναντα χρόνο. Ο Μάνθος Κατσούλης έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει μετά τις 1+1 βολές που κερδίζει όμως αστοχεί στην πρώτη, στην αντεπίθεση ο Γκάλης με σουτ από μέση απόσταση πετυχαίνει καλάθι και δίνει στα 23 δεύτερα προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του. Η κατάρα των βολών για τον Παοκ χτυπάει ξανά με τον Φασούλα να χάνει 3 σερί βολές και να σκορπάει και τις τελευταίες ελπίδες της ομάδας του για νίκη. Το τρίποντο του Αλεξανδρή στην εκπνοή απλά διαμορφώνει το τελικό 75-76 με τους οπαδούς του Άρη και τα μέλη της ομάδας να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Κορυφαίος για τον Αυτοκράτορα ο Νίκος Γκάλης που πέτυχε 35 πόντους χωρίς να έχει πλήρως επανέλθει από τον τραυματισμό στο χέρι που είχε τις παραμονές του πρώτου αγώνα με τη Βαρέζε. Μεγάλη και η εμφάνιση των Κοκολάκη και Δοξάκη τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, από τον δικέφαλο ξεχώρισαν τα αδέρφια Κατσούλη. Η νίκη αυτή του Άρη πέραν από την ουσιαστική εξασφάλιση του τίτλου έμεινε στην ιστορία και για έναν ακόμα λόγω. Ο αγώνας αυτός σήμανε την έναρξη του σερί των 81 νικών του Άρη στο Ελληνικό πρωτάθλημα που κράτησε για παραπάνω από 3 χρόνια, ενός ρεκόρ που πολύ δύσκολα θα καταρριφθεί στο μέλλον.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 35, Γιαννάκης 13, Κοκολάκης 9, Ρωμανίδης 2, Φιλίππου 9, Δοξάκης 8, Σταμάτης, Παραμανίδης, Νάστος
ΠΑΟΚ : Μ. Κατσούλης 30, Φασούλας 14, Σταυρόπουλος 11, Σακελλαρίου, Μπακόπουλος, Ζ. Κατσούλης 15, Αλεξανδρής 3, Πολίτης 2, Καλπάκης