1990: Και με τη βούλα στη Σαραγόσα

Για 3η σερί χρονιά ο Άρης σφράγισε την παρουσία του στο Final-4 του κυπέλλου Πρωταθλητριών μετά την άνετη νίκη του στην Ολλανδία επί της Ντεν Χέλντερ με 72-99.

Από το 1ο λεπτό της αναμέτρησης οι κίτρινοι έδωσαν να καταλάβουν στους αντιπάλους τους ότι θα είχαν λόγω κομπάρσου. Ο Γκάλης οργάνωσε άριστα το παιχνίδι της ομάδας του, μοίρασε πολλές ασσίστ ενώ όπως πάντα είχε τεράστια ευχέρια στο σκοράρισμα. Οι Τζόουνς και Βράνκοβιτς έδωσαν τεράστιο πλεονέκτημα στον Άρη αφού κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια κερδίζοντας όλα τα ριμπάουντ και μοιράζοντας πολλά κοψίματα. Ήδη στο 10ο λεπτό το παιχνίδι είχε κριθεί αφού οι κίτρινοι ήταν μπροστά στο σκορ με 13-31, σε εκείνο το σημείο μπήκε στο παιχνίδι ο Φιλίππου ο οποίος με τα κλεψίματα του βοήθησε τους συμπαίκτες του να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και να αυξήσουν τη διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 28-51. Στην επανάληψη όπως ήταν λογικό οι κίτρινοι χαλάρωσαν χωρίς όμως να χάσουν τα ηνία του αγώνα. Τελικό σκορ 72-99 και οι κίτρινοι αποθεώθηκαν από τους 300 Έλληνες που βρέθηκαν στο γήπεδο και πήραν στα χέρια τους παίκτες και προπονητή μετά την λήξη του αγώνα. Από τον Άρη δεν υστέρησε κανείς, ο Γκάλης υπήρξε σαρωτικός ενώ οι Γιαννάκης και Τζόουνς ήταν άψογοι αμυντικά όπως και ο Βράνκοβιτς που κυριολεκτικά σκέπασε τα καλάθια. Με αυτή τη νίκη οι κίτρινοι βρέθηκαν και μαθηματικά στο Final-4 της Σαραγόσα μετά και τις ήττες των Μακαμπί και Μιλάνο.

ΝΤΕΝ ΧΕΛΝΤΕΡ : Ρότσελααρ 13, Ντε Βάαρντ 3, Κούπερ 22, Φράνκε 5, Τε Βέλντε 4, Γουνγκαρντ 4, Βαν Ντίτεν 4, Τζόουνς 5, Λανγκράντ 1
ΑΡΗΣ : Γκάλης 43, Γιαννάκης 9, Ρωμανίδης, Τζόουνς 25, Βράνκοβιτς 12, Λυπηρίδης 2, Κατσούλης 2, Δοξάκης 4, Μπαλτατζής 4, Φιλίππου