1989: Νίκη-εκδίκηση για το σπάσιμο του σερί

Η σεζόν 1988-1989 ήταν η πρώτη κατά την οποία ο δικέφαλος επιχείρησε να βάλει δύσκολα στον Άρη στο δρόμο για την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Άρης γνώρισε την ήττα με 78-81 βλέποντας έτσι το σερί των 81 νικών του στο Ελληνικό πρωτάθλημα να λαμβάνει τέλος. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα του Άρη από τον Παοκ μετά από 10 σερί αγώνες σε κανονική διάρκεια,play off και κύπελλο.

Στις 11 Φεβρουαρίου 1989 οι 2 ομάδες πήγαν στο ντέρμπυ της 13ης αγωνιστικής ισόβαθμες στην κορυφή, σε ένα παιχνίδι οριακό για τη συνέχεια καθώς σε περίπτωση 2ης νίκης του ο Παοκ θα χρειαζόταν 1 μόνο ακόμα στα play off ώστε να κατακτήσει τον τίτλο. Οι κίτρινοι μπήκαν καλύτερα και πήραν στο 1ο λεπτό προβάδισμα με 0-5 με τρίποντο του Γιαννάκη και καλάθι του Μισούνοφ. Ο δικέφαλος εκμεταλλευόμενος και το κακό ξεκίνημα του Γκάλη, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με τη συμπλήρωση 3 λεπτών με 9-7 και ξαναπέρασε με κάρφωμα του Τζόουνς στο 9:10 (23-22). Στη συνέχεια ο Γκάλης που βρήκε κενά στην αντίπαλη άμυνα έβαλε μπροστά την ομάδα του για να πάμε στο 3ο πεντάλεπτο του ημιχρόνου όπου ο Κόρφας με 9 προσωπικούς του πόντους ξαναέβαλε μπροστά τον Παοκ.

Με καλάθια των Γκάλη και Σούμποτιτς ο Άρης απέκτησε τη μέγιστη διαφορά των 6 πόντων (43-49) στο πρώτο ημίχρονο όμως στα τελευταία 2 λεπτά ο Παοκ με μπροστάρη τον Τζόουνς έφερε το παιχνίδι στα ίσα και οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες στο 51-51. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης κρατάει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του με τον Παοκ να περνάει μπροστά στο 25’ με τρίποντο του Μακαρά (66-65). Οι κίτρινοι παίρνουν ξανά γρήγορα κεφάλι στο σκορ φτάνοντας τη διαφορά ξανά στους 6 πόντους (74-80), για να μπούμε στο τελευταίο λεπτό όπου με καλάθι του Γιαννάκη το σκορ γίνεται 83-88. Ο Πρέλεβιτς στο πρώτο ντέρμπυ της καριέρας του μειώνει αρχικά με βολές σε 85-88,ο Γουίλτζερ δεν καταφέρνει να πετύχει καλάθι και ο Πρέλεβιτς με προσωπική προσπάθεια μειώνει σε 87-88 στα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι παίκτες του Άρη κρατάνε τη μπάλα στα χέρια τους σπαταλώντας επιτυχημένα το χρόνο και φτάνουν στην πολυπόθητη νίκη. Από τον Άρη κορυφαίοι υπήρξαν οι Γκάλης και Γιαννάκης που ανέλαβαν το πρώτο ρόλο στο σκοράρισμα ενώ οι Μισούνοφ και Γουίλτζερ έδωσαν λύσεις κυρίως στην άμυνα. Από τον Παοκ ξεχώρησε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Τζόουνς (30 πόντοι) και ο Κόρφας. Με τη νίκη αυτή ο Άρης έμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία με ρεκόρ 12-1 και έφερε την κατάσταση σε ισορροπία σε ενδεχόμενη συνάντηση των 2 ομάδων στους τελικούς των play off.

Οι συνθέσεις των ομάδων ΠΑΟΚ : Κόρφας 17, Πρέλεβιτς 17, Σταυρόπουλος, Τζόουνς 30, Φασούλας 10, Μέλις 2, Μακαράς 11, Καρατζουλίδης

ΑΡΗΣ : Γιαννάκης 25, Γκάλης 23, Σούμποτιτς 20, Μισούνοφ 2, Γουίλτζερ 12, Φιλίππου 6, Κάπτσικ, Λυπηρίδης