1980: Γκάλης εναντίον Κατσούλη στο τοπικό ντέρμπι

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος στις 15 Νοεμβρίου 1980 ο Άρης αντιμετώπισε τον Παοκ πετυχαίνοντας τη νίκη που τον κράτησε πρώτο και αήττητο.

Στο Αλεξάνδρειο δεν έπεφτε καρφίτσα πολύ πριν την έναρξη του αγώνα, κόπηκαν 5776 εισιτήρια όμως υπολογίζεται πως το ντέρμπι παρακολούθησαν κοντά στους 8000 φίλους των 2 ομάδων. Οι 2 αντίπαλοι συμβάδισαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του Α’ ημιχρόνου με τους Γκάλη και Κατσούλη να συναγωνίζονται για το ποιος θα πετύχει τους περισσότερους πόντους. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως η επιλογή του Ροδόπουλου να αντικαταστήσει τον Δελαπάσχο με τον Παφίτη στοίχισε στον Παοκ καθώς το 31-29 μετατράπηκε με τη λήξη του ημιχρόνου σε 45-36 υπέρ του Άρη. Στην επανάληψη οι παίκτες του Ίβκοβιτς έπαιξαν με άνεση,κράτησαν την υπέρ τους διαφορά και έφτασαν στη νίκη με 78-70.

Οι κίτρινοι για ακόμα μια φορά εντυπωσίασαν αμυντικά ενώ επιθετικά ο Νίκος Γκάλης που διένυε την πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του ήταν ξανά ασταμάτητος. Διακρίθηκαν επίδης οι Ταχτσάνης,Στυλιανού,Παραμανίδης. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κατσούλης αλλά και οι Στρατής,Δελαπάσχος.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 40, Ανανιάδης 6, Στυλιανού 6, Ρωμανίδης 8, Παραμανίδης 11, Ταχτσάνης 5, Σπάρταλης 2, Βαμβακούδης
ΠΑΟΚ : Δελαπάσχος 4, Στρατής 10, Καλπάκης 2, Κατσούλης 38, Πολίτης 12, Καραμβέρης 4, Παφίτης, Μήττας