1985: Ιστορική απόδραση από το Λε Μαν

Ο Άρης για την 5η αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου Κόρατς της σεζόν 1984-1985 ταξίδεψε στη Γαλλία με σκοπό τη νίκη που θα διατηρούσε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση.

Στο παιχνίδι της Γαλλίας, στις 23 Ιανουαρίου 1985, η Λε Μαν κατάφερε να μείνει ανταγωνιστική για περίπου 10 λεπτά. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 3-0 με αυτό να είναι και το μοναδικό σημείο που απέκτησαν το προβάδισμα, αμέσως μετά ο Γιαννάκης με 5 σερί πόντους έβαλε μπροστά τον Άρη ενώ το σκορ στο 5ο λεπτό διαμορφώθηκε στο 8-11. Στο επόμενο λεπτό ο Φιλίππου συμπλήρωσε 3 φάουλ και αντικαταστάθηκε ενώ ο Γκάλης στο 11ο λεπτό με 2 απανωτά τρίποντα έκανε διψήφια την διαφορά. Η αποβολή του παίκτη της Λε Μαν Γουίμπς λίγο αργότερα προκάλεσε την κατάρρευση των Γάλλων που δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να φτάσουν ξανά κοντά στο σκορ με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 47-61.
Στην επανάληψη ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή των 23 πόντων (58-81) στα 13:49 πριν τη λήξη ενώ στα 4:21 πριν τη λήξη έσπασε το φράγμα των 100 πόντων. Στα 3:44 πριν τη λήξη και ενώ η υπόθεση νίκη είχε κριθεί ο Ιωαννίδης άλλαξε σχεδόν όλη την ομάδα περνώντας μέσα τους Παραμανίδη, Σταμάτη, Κοκκολάκη και Δοξάκη. Ο Άρης τελικά πήρε μια πολύ μεγάλη και άνετη νίκη με 91-115 διατηρώντας έτσι ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση η οποία θα κρινόταν την τελευταία αγωνιστική στο εντός έδρας παιχνίδι με την Λιβόρνο. Μετά τη λήξη του αγώνα ακολούθησαν έντονοι πανηγυρισμοί από τους Έλληνες που βρέθηκαν στο Λε Μαν με το σκηνικό να είναι παρόμοιο στους δρόμους της Θεσσαλονίκης και ιδιαίτερα στην Τσιμισκή.

Από τους Γάλλους διασώθηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Τζόνστον που σημείωσε 22 πόντους χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια ενώ στο δεύτερο ημίχρονο διακρίθηκε ο Οστρόφσκι. Από τον Άρη κορυφαίος υπήρξε ο Γιαννάκης με 5 τρίποντα και 25 πόντους συνολικά, ενω και ο Γκάλης πέτυχε καλάθια σε κρίσιμα σημεία. Πολύ καλοί ήταν επίσης και οι Γουέντζελ,Ρωμανίδης . Στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με τη Λιβόρνο ο Άρης χρειαζόταν νίκη με 7 πόντους για να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα και να πάρει την πρώτη θέση και την πρόκριση στα ημιτελικά.
ΛΕ ΜΑΝ : Γουίντεμπουργκ 11, Οστρόφσκι 26, Γουίμπς 8, Σερβόλ 4, Κολέτ 11, Γκαρύ 5, Τζόνστον 26
ΑΡΗΣ : Γιαννάκης 25, Γκάλης 36, Γουέντζελ 17, Μπίνιον 8, Ρωμανίδης 12, Παραμανίδης 4, Φιλίππου 4, Σταμάτης 2, Δοξάκης, Κοκκολάκης 7