Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Είχε Μητρογκόλ στο Καραϊσκάκης.Θα μπορούσε και τη νίκη!

Ο ΑΡΗΣ φεύγει με το 1-1 από το Στάδιο Καραισκάκης, ενώ θα μπορούσε να πάρει και κάτι παραπάνω αν ήταν ίσως πιο τυχερός κυρίως στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο καλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Παρθενικό γκολ για τον Μήτρογλου με την κιτρινόμαυρη φανέλα στο 83’.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες δεν κινήθηκαν επιθετικά, με τις μάχες στο κέντρο να είναι συνεχείς. Ένα φάουλ στο 15’ από τον Ματέο η μπάλα θα βρει στο τοίχος, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός θα πάει σε κόρνερ ύστερα από σουτ του Μασούρα. Κακές οι επιλογές στην επίθεση στα πρώτα είκοσι λεπτά από τους επιθετικούς του ΑΡΗ, Μπερτόγλιο και Σίλβα που δεν είχαν την κάθετη ή την έξτρα πάσα, πέφτοντας πάνω σε αμυντικούς. Από την άλλη οι γηπεδούχοι θέλησαν να αιφνιδιάσουν με σουτ που έβρισκαν πάνω σε αμυνόμενους.

Συνεχής η πίεση κάτω από το κέντρο από τους ερυθρόλευκους, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να βγουν γρήγορα σε αντεπιθέσεις, πιέζοντας κυρίως από τα πλάγια. Στο 24’ ο Βρουσάι τραυματίστηκε και τη θέση του λίγο αργότερα πήρε ο Βαλμπουενά. Η τακτική και η πίεση και από τις δύο ομάδες έδωσαν έναν άλλο ρυθμό στον αγώνα, χωρίς πολλές φάσεις στις δύο εστίες.

Πρώτη τελική για τον ΑΡΗ, το σουτ του Μπερτόγλιο στο 30’ από μεγάλη απόσταση, με τη μπάλα να πηγαίνει στα χέρια του Σα. Νέο σουτ του Σούντγκρεν από μακριά στο 33’ η μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Πορτογάλου πορτιέρε. Κακές επιλογές από τον Σάκιτς λίγο πριν, που κατέβηκε την πλευρά του, χωρίς να βρει τον Μάνο στην πρώτη προσπάθεια, ενώ στη δεύτερη πέρασε λάθος τη μπάλα με σέντρα, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να σουτάρει έχοντας ανοιχτή την αριστερή πλευρά του Σα.

Κεφαλιά του Σεμέδο στο 37’ μετά από κόρνερ η μπάλα λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό πριν ο Μπουχαλάκης δε θα βρει την προβολή, με παρέμβαση του Σάσα και διώξιμο του Κουέστα σε κόρνερ, μετά από εκτέλεση φάουλ(ανύπαρκτο) του Βαλμπουενά. Στο 38’ ο Μάνος θα πλασάρει αδύναμα από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από ωραία πάσα του Μπερτόγλιο, στα χέρια του Σα η μπάλα.

Το σκορ θα ανοίξει τελικά ο Φορτούνης μετά από φάση διαρκείας με τους αμυντικούς του ΑΡΗ να μην μπορούν να διώξουν τη μπάλα, με τον Έλληνα επιθετικό να κάνει το 1-0 για την ομάδα του στο  40’!

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 45λέπτου, ο Σεμέδο θα γυρίσει με κεφαλιά τη μπάλα προς το τέρμα, με τον Παπασταθόπουλο να διώχνει πάνω στη γραμμή, τον Σεμέδο να τον χτυπάει στο πρόσωπο με το πόδι, ενώ στη συνέχεια η κεφαλιά του Σάσα έφυγε άουτ. Ο Ματέο Γκαρσία έβαλε την κόντρα πάνω στον Σα, αλλά ο Πορτογάλος ξανακέρδισε την κατοχή στο 50’. Πολλά τα λεπτά καθυστερήσεων λόγω τραυματισμών των Σα και Παπασταθόπουλου που αντικαταστάθηκε μετά το χτύπημα που δέχτηκε. Στο 56’ έληξε το πρώτο μισό του αγώνα.

Χωρίς δεύτερο στόπερ ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χολέμπας να παίρνει θέση δίπλα στον Σεμέδο, με τον Ρέαπτσιουκ να πηγαίνει αριστερά στην άμυνα.

Νέο αδύναμο σουτ από παίκτη του ΑΡΗ, αυτή τη φορά από τον Σάσα στο 52’ η μπάλα πάνω στον Σα. Ο Μπρούνο βρέθηκε μόνος του σε καλό σημείο εντός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον Ανδρούτσο, στο 63’.Σουτ του Σάσα στο 66’ η μπάλα άουτ. Οι παίκτες του ΑΡΗ σε πολλές φάσεις δεν σουτάρουν όπως θα έπρεπε με συνέπεια να γυρνά το παιχνίδι ανάποδα σε κόντρα επιθέσεις ή σε άουτ δίνοντας έτσι τη μπάλα στον αντίπαλο. Κεφαλιά στο 69’ ο Χασάν αστόχησε.

Πολλά τα κόρνερ σε αυτό το σημείο και με πολλές λάθος αποφάσεις σε ελεγχόμενα φάουλ από τον διαιτητή της αναμέτρησης Σιδηρόπουλο. Κεφαλιά άουτ από στημένη φάση κέρδισε ο Χολέμπας, η μπάλα άουτ στο 78’. Οι κιτρινόμαυροι δυσκολεύτηκαν σε ένα ακόμα παιχνίδι στα στημένα προς την εστία τους, καθώς δύσκολα φεύγει η μπάλα από την περιοχή τους.

Στο 83’ ο Μαντσίνι θα βγει απέναντι από τον Σα, με τον Πορτογάλο να κλωτσάει με τις τάπες τον Αργεντίνο επιθετικό του ΑΡΗ και τον Σιδηρόπουλο να δίνει ναι μεν το πέναλτι, αλλά όχι την κόκκινη κάρτα, γιατί δεν υπάρχει διπλή φάση. Ο Κώστας Μήτρογλου θα βάλει το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του Θεού του Πολέμου για το 1-1!!!

Αδύναμο το σουτ του Τιάγκο Σίλβα στο 90’ μετά από λάθος του Σάκιτς, ευτυχώς η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Σιδηρόπουλος συνέχισε πάντως να δίνει ανάποδα σφυρίγματα που έκλειναν πίσω την άμυνα του ΑΡΗ. Το παιχνίδι έληξε με το δίκαιο αυτό 1-1!

Οι συνθέσεις:
Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Χολέβας, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (λ.τρ. Ρέαμπτσιουκ), Καμαρά (76΄Εμβιλά), Μπουχαλάκης, Μασούρας (59΄Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (59΄Τιάγκο Σίλβα), Βρουσάι (29΄λ.τρ. Βαλμπουενά), Χασάν
Στον πάγκο: Τζολάκης, Εμβιλά, Σίλβα, Ελ Αραμπί, Κάιπερς, Μπρούμα, Βαλμπουενά, Ρέαμπτσιουκ, Λαλά
Άρης (Α. Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα, Τζέγκο, Σίλβα (59΄Μπρούνο), Ματέο (59΄Μαντσίνι), Μπερτόγλιο (86΄Κάτσε), Μάνος (66΄Μήτρογλου)
Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Μαντσίνι, Μήτρογλου, Κάτσε, Γκάνεα, Μπεναλουάν, Μπαγκαλιάνης, Ιωάννου, Μπρούνο
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος, Boηθοί: Κωσταράς-Νικολακάκης, VAR: Ερνάντεθ, ΑVAR: Kουρομπύλια, 4ος: Μαλούτας