2013: Νίκη-βάλσαμο στη Νέα Σμύρνη, αν και με 10 παίκτες

Νίκη -βάλσαμο για τον ΑΡΗ με ανατροπή στη Νέα Σμύρνη
Πανιώνιος – Άρης 1-2
Γήπεδο Πανιωνίου,Νέα Σμύρνη

05 Οκτ 2013

Με ένα εκπληκτικό γκολ του Ουντότζι στο 88′ (φωτογραφία εξώφυλλου), ο Άρης ολοκλήρωσε μία επική ανατροπή (1-2) κόντρα στον Πανιώνιο και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Με 10 παίκτες οι “κίτρινοι” από το 64ο λεπτό.

Ο Άρης είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης στη Νεα Σμύρνη από το 2008 όμως ήπιε όλο το νέκταρ την πλέον κατάλληλη για αυτόν χρονική περίοδο.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 58′ από το γκολ του Καμπάνταη και χρειάστηκε να παίξει για παραπάνω από μισή ώρα με παίκτη λιγότερο, η ομάδα μας πραγματοποίησε επική ανατροπή και με χρυσό σκόρερ τον Ουντότζι στο 88′ πανηγύρισε το πρώτο “τρίποντο” στη φετινή Super League.

Χάρη στη νίκη αυτή η ομάδα μας ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας αφήνοντας σε αυτή τον ΟΦΗ, ενώ βρίσκεται πλέον μόλις έναν βαθμό κάτω από τον Πανιώνιο.

Η αναμέτρηση στη Νέα Σμύρνη ήταν ένα παιχνίδι κρίσιμο για τον Άρη καθώς μετά από το κακό ξεκίνημα που είχε κάνει,είχε απόλυτη ανάγκη μιας επιτυχίας σε μια χρονιά που προβλέπεται να είναι δύσκολη.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Οι παίκτες του Πανιωνίου κράτησαν αρκετά περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους σε σύγκριση με αυτούς τους Άρη (59%-41% η κατοχή), ωστόσο ο αριθμός των ευκαιριών κάθε ομάδας ήταν καθρέφτης για την άλλη: είχαν 2 έκαστος με τη 1 να είναι εντός εστίας.

Το ματς ξεκίνησε με αρκετά γρήγορο ρυθμό και δυνατά μαρκαρίσματα όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την πρώτη αξιόλογη φάση να έρχεται στο 21′, με το σουτ του Ουντότζι να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Γιαννακόπουλο.

Η αντίστοιχη μεγάλη φάση για τον Πανιώνιο έγινε στο 41΄.Ο Μητρόπουλος επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ο Διούδης υποχρεώθηκε να πέσει εντυπωσιακά στη γωνία του και να παραχωρήσει κόρνερ.

Ο Άρης είχε στο 56′ μόλις τρίτη τελική του προσπάθεια στο ματς, με τον Ίμπε να δέχεται εξαιρετική μπαλιά από τον Τάτο αλλά να νικιέται στο τετ α τετ από τον Γιαννακόπουλο.

Στο 59΄ η ομάδα της Νέας Σμύρνης θα ανοίξει το σκορ.Ο Κολοβός ελίχτηκε ωραία από θέση αριστερά μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, ο Διούδης απέκρουσε ασθενώς στρώνοντας άθελά του τη μπάλα στον Καμπάνταη που έκανε το 1-0 με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε όμως παρά μόνο μερικά λεπτά, με τον Άρη να ισοφαρίζει στο 62′ μέσα από στημένη φάση: ο Ουντότζι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Αγκάνθο με πανέμορφη κεφαλιά-ψαράκι έφερε το ματς στα ίσα.

Δύο λεπτά όμως αργότερα η ομάδα μας έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσουμάνη, ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Στυλιάρα (είχε κίτρινη από το 39′).

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι παίκτες μας είχαν μία καλή στιγμή με τον Ουντότζι στο 75′ με το σουτ του από πλάγια θέση να φεύγει λίγο άουτ ενω ο Πανιώνιος έφτασε κοντά στο 2-1 στο 85′, όταν μετά από εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά του Λάζνικ ο Αραβίδης δεν μπόρεσε για εκατοστά να βρει τη μπάλα με προβολή.

Το ματς όδευε με μαθηματική ακρίβεια προς την ισοπαλία όμως ο Ουντότζι είχε διαφορετική άποψη και τη διατύπωσε με τον πλέον εμφατικό τρόπο δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Ο Νιγηριανός μεσοεπιθετικός ξέφυγε από τον Μητρόπουλο και λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή εξαπέλυσε δυνατό σουτ, με τη μπάλα να “καρφώνεται” στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου για το 1-2.

Ο Πανιώνιος πίεσε στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση όμως οι παίκτες του Άρεως, αν και με αριθμητικό μειονέκτημα, κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους 2-1 με αυτοθυσία και να φτάσουν στην πρώτη τους επιτυχία στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο άνθρωπος που καθόρισε το αποτέλεσμα ήταν ο Σαλόζε Ουντότζι. Ο 27χρονος Νιγηριανός μεσοεπιθετικός πήρε από το χεράκι την ομάδα του και με ένα υπέροχο σόλο και ένα εκπληκτικό σουτ στο 88′ την οδήγησε σε μία σπουδαία ανατροπή και στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Αποτέλεσμα-λύτρωση για τον Άρη με τον τρόπο που εξελίχτηκε το ματς στη Νέα Σμύρνη αλλά και με τον πενιχρό απολογισμό των 2 βαθμών στις έξι πρώτες αγωνιστικές, θα ανεβάσει λογικά την ψυχολογία όλων στο στρατόπεδο των “κιτρίνων” ενόψει της συνέχειας.

Η ομάδα του Πανιωνίου, η οποία αν και βρέθηκε να προηγείται στο σκορ αλλά και να αγωνίζεται με παίκτη παραπάνω για μισή ώρα (όταν το σκορ ήταν 1-1) κατάφερε να φύγει από το γήπεδο χωρίς ούτε έναν βαθμό.

Οι συνθέσεις

Πανιώνιος (Παντελής): Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Κολοβός (87′ Ντούνης), Μενδρινός (74′ Λάζνικ), Μητρόπουλος, Παναγιωτούδης (56′ Γιάννου), Αραβίδης, Καμπάνταης

Άρης (Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Πουλίδο, Οικονομόπουλος, Αγκάνθο, Τάτος (79′ Σταυρόπουλος), Ουντότζι, Τσουμάνης, Ίμπε (68′ Νταμαρλής), Ψυχογιός, Ηρακλής (90+3′ Καρασαλίδης), Έλσνερ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Παντέλης (Πανιώνιος) “Σήμερα αυτοκτονήσαμε. Από μία στιγμή αδράνειας ισοφαριστήκαμε. Ελέγχαμε το παιχνίδι. Έκανε μία κούρσα ο Ουντόζι και ηττηθήκαμε. Θεωρώ πως η ευθύνη είναι δική μου”.

Μιλίνκοβιτς (ΑΡΗΣ) «Σήμερα είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι και αυτό που μετράει είναι ότι γυρίσαμε το παιχνίδι με δέκα παίκτες. Είναι μια σημαντική νίκη γιατί ξεφύγαμε από τις τελευταίες θέσεις. Θα ήθελα να συγχαρώ τους παίκτες μου, ενώ την πρώτη μας νίκη την αφιερώνουμε στον κόσμο μας.
Πριν το γκολ, είχαμε ευκαιρίες, οι παίκτες μου όμως πάλεψαν. Η ομάδα έδειξε σήμερα χαρακτήρα και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Μετά την αποβολή έγιναν κάποιες αλλαγές και οι παίκτες μου αντέδρασαν καλά. Ήταν λογικό ο Πανιώνιος να πιέζει και να δώσουμε χώρο. Ευτυχώς σε μια από τις αντεπιθέσεις μας, σκοράραμε και πήραμε τους τρεις βαθμούς της νίκη.Αυτή η νίκη σημαίνει πάρα πολλά. Τώρα τα πράγματα για εμάς είναι πιο εύκολα για να πάρουμε μπροστά. Είναι μια σημαντική νίκη, αλλά δεν ήρθε το τέλος. Εχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας, όμως έχουμε και χρόνο να δουλέψουμε. Ο Άρης είναι μια ομάδα που μπορεί να παίξει πολύ καλύτερα.

Στο 91΄λεπτό…

Οι “κιτρινόμαυροι” νίκησαν 2-1 στη Νέα Σμύρνη και πήραν βαθμολογική ανάσα. Ο Δημήτρης Ηλιάδης μετά το τέλος της αναμέτρησης κατέβηκε στα αποδυτήρια και μίλησε στους παίκτες του Άρη.
Ο πρόεδρος της ΠΑΕ ήταν ικανοποιημένος από τη νίκη και μοίρασε συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές αλλά και στο προπονητικό τιμ.
Ο γενικός αρχηγός του Αρη, Κώστας Δράμπης, αναφερόμενος στη σημασία της χθεσινής νίκης, τόνισε: ” Ανήκει στα παιδιά. Είναι πολύ σημαντικό ότι καταφέραμε να διώξουμε το άγχος που υπήρχε στην ομάδα από τα αρνητικά αποτελέσματα των πρώτων έξι αγωνιστικών”.
Ένα σημαντικό στατιστικό είναι ότι ο διαιτητής Στυλιάρης στο περσινό παιχνίδι της ομάδας μας με τον Ατρόμητος στις 6-4-2013 είχε και πάλι αποβάλλει παίκτη μας.Συγκεκριμένα είχε αποβάλλει τον Αγκάνθο, αλλά τελικώς και πάλι η ομάδα είχε καταφέρει να πάρει τη νίκη με τι γκολ του Τάτου.