ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

2012: Εορταστική τεσσάρα με ανατροπή!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Άρης του Πορτογάλου Μασάδο, που ήταν πίσω στο σκορ από τον Πανιώνιο νίκησε με 4-2 και έκανε ένα ακόμη βήμα για να προλάβει να μπει στα πλέι οφ.

Εορταστική ατμόσφαιρα στο “Κλεάνθης Βικελίδης” λόγω των γενεθλίων του συλλόγου

ΑΡΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 4-2

Γήπεδο: “Κλεάνθης Βικελίδης”

24-3-2020

Ο Άρης νίκησε με 4-2 τον Πανιώνιο στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και έκανε ένα ακόμη βήμα για να μπει στα πλέι οφ, καθώς έφτασε στους 39 βαθμούς, γιορτάζοντας παράλληλα με τον καλύτερο τρόπο τα 98α γενέθλια του συλλόγου.

Ο Ούμπιντες πανηγυρίζει το τέρμα που μόλις έχει πετύχει

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με τον Άρη να ανοίγει το σκορ, τον Πανιώνιο να κάνει την ανατροπή πετυχαίνοντας δύο τέρματα, με τους “κίτρινους” να κάνουν την δικιά τους αντεπίθεση και πετυχαίνοντας τρία γκολ ακόμη να παίρνουν την πολύ μεγάλη νίκη.

Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες. Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ τελικά τα κατάφερε στο 33′, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Πανιώνιος ήταν πιο επικίνδυνος και έφτασε στην ισοφάριση.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη πιο συναρπαστικό με πολλές φάσεις, με τον Πανιώνιο να παίρνει το προβάδισμα με 1-2, αλλά ο Άρης να απαντά με τρία ακόμη τέρματα και να φτάνει στην πολύ μεγάλη νίκη που του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει στην είσοδό του στα πλέι οφ.

Καλός ο ρυθμός στο πρώτο

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός με τις δύο ομάδες να έχουν την διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο να έχουν τις ευκαιρίες και από ένα γκολ.

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ήταν για τον Άρη στο 4ο λεπτό, όταν ο Ουμπίδες έγινε αποδέκτης της μπάλας, σούταρε σε άδεια εστία, αλλά ήταν άστοχος.

Τρία λεπτά αργότερα (7′), μετά από μια γρήγορη εκτέλεση φάουλ από τους παίκτες του Άρη, ο Νέτο μπήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του από πλάγια θέση κατέληξε άουτ.

Στο 18′ πάλι ο Ουμπίδες δοκίμασε ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στο 33′ λοιπόν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουμπίδες, ο Φατί σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους στην μεγάλη περιοχή του Πανιωνίου και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (37′) ο Ουμπίδες έκανε σέντρα από αριστερά, ο Νέτο πετάχτηκε με προβολή μέσα στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

Ο Πανιώνιος ξύπνησε από εκεί το σημείο και μετά και ανέβασε κατά πολύ την απόδοσή του και όχι μόνο έφτασε στην ισοφάριση, αλλά μπορούσε να κάνει την ανατροπή πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 39′ ο Ντιμπαλά μπήκε στην περιοχή του Άρη από δεξιά, έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Κούτσι και εκείνος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα (41′), ο Κούτσι έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά εντός περιοχής, με τον Βελλίδη να διώχνει σε κόρνερ.

Συναρπαστικό το δεύτερο μέρος

Οι δύο ομάδες συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο τον γρήγορο ρυθμό τους με το ματς να ειναι σε γενικές γραμμές συναρπαστικό.

Στο 49′ ο Πανιώνιος απείλησε, όταν ο Σιόβας έκανε το σουτ στην κίνηση μετά από κόρνερ, η μπάλα κόντραρε στον Ντιμπαλά και κατέληξε άουτ.

Λίγο αργότερα η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε την ανατροπή. Στο 63′, μετά από λάθος του Τσουκάνη που προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα εντός γηπέδου, ο Μενδρινός έγινε κάτοχος της μπάλας μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Κούτσι, ο οποίος με προβολή από κοντά έκανε το 1-2.

Στο 69′ παραλίγο ο Πανιώνιος να πετύχει και τρίτο γκολ, όταν ο Ντιμπαλά βγήκε απέναντι από τον Βελλίδη, όμως ο Καζναφέρης με τάκλιν έδιωξε τη τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Αυτό φαίνεται πως ξύπνησε τους παίκτες του Άρη, όπου ξεκίνησαν την μεγάλη τους αντεπίθεση. Στο 72′ ο Ουμπίδες με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Τρία λεπτά αργότερα (75′) μετά από κόρνερ του Ουμπίδες, ο Τριανταφυλλάκος μόνος του εντός περιοχής με σουτ στην κίνηση και πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, κάνοντας το 3-2 για τον Άρη μέσα σε ενθουσιασμό.

28_τριανταφυλλακος_πανηγυρισμος.JPG

Ο Τριανταφυλλάκος πανηγυρίζει το τέρμα που πέτυχε!

Η ομάδα του Μασάδο δεν σταμάτησε εκεί και στο 78′ ο Νέτο αυτή τη φορά με δυνατό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2 για τον Άρη με τους πανηγυρισμούς να μην σταματάνε στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Άρης δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη κάνοντας την ανατροπή γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τα 98α γενέθλια του συλλόγου.

Ο Πανιώνιος που δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα ήταν καλός στο ματς. Πάντως δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη την παραμονή του στην κατηγορία, καθώς έμεινε στους 29 βαθμούς.

Ο MVP του αγώνα

Ο Χαβιέ Ουμπίδες είναι δικαιωματικά ο καλύτερος παίκτης του Άρη στο ματς με τον Πανιώνιο. Από τα πόδια του ξεκίνησαν όλες οι στημένες φάσεις για τους “κίτρινους” ενώ η καλή του παρουσία συνοδεύτηκε με ένα γκολ με το οποίο ο Άρης ισοφάρισε τον Πανιώνιο στο 72ο λεπτό.

Σκόρερ: Φατί (33′, Άρης), Ουμπίδες (72′, Άρης), Τριανταφυλλάκος (76′, Άρης), Νέτο (78′, Άρης)-Κούτσι (38′, 63′, Πανιώνιος)

Άρης (Μασάδο): Βελλίδης, Τσουκάνης, Σανκαρέ, Ντίκο, Καζναφέρης, Φατί, Κανούλας (46′ Παπαζαχαρίας), Νέτο, Ακόστα (24′ λ.τρ. Γιαννιώτας), Ουμπίδες, Καπετάνος (64′ Τριανταφυλλάκος).

Πανιώνιος (Μάντζιος): Μιχαηλίδης, Κούρντι, Όμο, Σιόβας, Αντούνιες (71′ Γουνδουλάκης), Πιέρ, Ρόβας, Μενδρινός, Ρόκας, Ντιμπαλά, Κούτσι (80′ Οκόγιε).

Διαιτητής/Βοηθοί: Κάκος (Κέρκυρας)/ Σωτηρόπουλος (Αχαΐας), Ελευθερίου (Αθηνών)