2000: Ευρωπαϊκή νίκη με ρεσιτάλ Φόρεστ

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη στην Ευρώπη καθώς στις 15 Νοεμβρίου 2000 επικράτησε με 112-96 της Αυστριακής Τραϊσκίρχεν στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του κυπέλλου Σαπόρτα.

Ο Αυτοκράτορας ξεκίνησε άσχημα την αναμέτρηση και βρέθηκε στο 2ο λεπτό πίσω στο σκορ με 4-11, γρήγορα όμως ανέκαμψε και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 29-27 και το ημίχρονο με 62-57. Κορυφαίοι στο Α’ ημίχρονο οι Φόρεστ και Μπούι που πέτυχαν τους 45 από τους 62 πόντους της ομάδας ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ράιλι και Τσέρι που πέτυχαν τους 42 από τους 57. Στην επανάληψη οι κίτρινοι πάτησαν γκάζι προηγήθηκαν με 75-61 στα 24:30 και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο μέχρι τη λήξη.
Εκπληκτική εμφάνιση για τον Φόρεστ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 39 πόντους ενώ θετική παρουσία είχαν και οι Ραϊσεβιτς, Μπούι, Φίριτς και Νέες. Επόμενο παιχνίδι για τον Άρη ξανά εντός έδρας με τη Μπεσίκτας.
ΑΡΗΣ : Παπανικολόπουλος 4, Λάππας 6, Μάρκοβιτς 2, Ραϊσεβιτς 9, Πέτροβιτς, Φίριτς 11, Μπούι 26, Φόρεστ 39, Νέες 15
ΤΡΑΙΣΚΙΡΧΕΝ : Κόσο 7, Γκόισλερ, Χάιντο 3, Βέιρενμπεργκ 14, Ράιλι 22, Ματίσκι 16, Τσέρι 26, Λαρτζ 6, Φριτζ, Μερτζ 2