Κάλιαρι-Άρης 1-1

11-8-2011

Διεθνής Φιλικός Αγώνας

“Μπρούνο Νέσπολι”, Σαρδηνία

Έχοντας διαφορετική εικόνα στα δύο μέρη του παιχνιδιού, ο Άρης ήρθε ισόπαλος 1-1 σε σπουδαίο φιλικό με την Κάλιαρι στη Σαρδηνία. Με προβλήματα οι “Κίτρινοι” στο πρώτο μέρος κυρίως στην άμυνα, βελτιώθηκαν στην επανάληψη,όπου άφησαν καλές εντυπώσεις.

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη, με πολλούς νέους παίκτες στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19′ από στημένη φάση.Η ιταλική ομάδα ήταν καλύτερη και είχε ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ.

Στην επανάληψη όμως, οι αλλαγές του Έλληνα προπονητή μεταμόρφωσαν την εικόνα της ομάδας μας. Ο Άρης ισοφάρισε με τον Σολτάνι (50′), έχοντας ευκαιρίες να φύγει από την Σαρδηνία με το διπλό.

Κάτω από τα δοκάρια στο 4-4-2 ήταν ο Βελλίδης καθώς ο Σηφάκης έχει ενσωματωθεί στην Εθνική ομάδα για το φιλικό με την Βοσνία. Στην άμυνα και στα στόπερ οι Κοτσώνης και Μίσελ με τον Αγτζίδη αριστερά και τον αρχηγό Νέτο δεξιά. Στη μεσαία γραμμή και στα αριστερά ξεκίνησε ο Κατίδης, δεξιά ο Πορτίγια και οι Παπαστεριανός, Τόχα στο κέντρο. Μπροστά το δίδυμο Καστίγιο-Τσέζαρεκ.

Η πρώτη μεγάλη φάση ήταν για την ομάδα μας στο 5′ με τον Καστίγιο να βγάζει μόνο του τον Τσέζαρεκ απέναντι από τον Αβράμοφ, με τον επιθετικό όμως του Άρη να αστοχεί.

Το παιχνίδι όμως άλλαξε τελείως μορφή στο 19′ όταν η Κάλιαρι μπήκε μπροστά στο σκορ με στημένη φάση. Από εκτέλεση φάουλ ο Αριάουντο σηκώθηκε ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά νίκησε τον Βελλίδη.

Stadio Bruno Nespoli :: leballonrond.fr

Το στάδιο Μπρούνο Νέσπολι της πόλης Όλβια στη Σαρδηνία, όπου έγινε ο φιλικός αγώνας και όχι στο Σαντ Ελία, την παραδοσιακή έδρα της Κάλιαρι μέχρι το 2017
Η αδυναμία της άμυνας να ανταπεξέλθει στις στημένες φάσεις,όπως συνέβη και σε προηγούμενα φιλικά, είναι κάτι που πρέπει να προσέξει πολύ η ομάδα συνολικά.

Στο 22′ ο Λαριβέι βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Μίσελ.

Στο επόμενο λεπτό ο Παπαστεριανός είδε την κίτρινη κάρτα στην προσπάθεια να ανακόψει αντεπίθεση της Κάλιαρι. Το φάουλ εκτέλεσε ο Αγκοστίνι με τον Βελλίδη να πραγματοποιεί μια δύσκολη επέμβαση.

Στο 28′ ο Νενέ από ευνοική θέση θα αστοχήσει.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Στο 35′ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λαριβέι και πάλι μόνος, θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα, αφού σκάσει στο έδαφος, θα φύγει ψηλά άουτ.

Στο 45΄ μπαλιά του Τόχα μέσα στην μικρή περιοχή, ο Τσέζαρεκ θα πλασάρει στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το ξεκίνημα όμως του δευτέρου ημιχρόνου επιφύλαξε μια εντελώς διαφορετική εικόνα σε σχέση με τα πρώτα 45 λεπτά. Σε αυτό φυσικά βοήθησαν και οι αλλαγές του Σάκη Τσιώλη ο οποίος πέρασε βασικά πρόσωπα στο γήπεδο.

Η ομάδα μας πήρε την πρωτοβουλία και γρήγορα ισοφάρισε.Συγκεκριμένα στο 50′, Ο Σολτάνι πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Καπετάνου, και με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Ο Άρης συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα παραλίγο να πάρει στο 63′ το προβάδισμα ωστόσο ο Αβράμοφ έδιωξε ενστικτωδώς με τα πόδια σε κόρνερ την κοντινή προβολή του Τσέζαρεκ.

Στο 71′ και πάλι ο Κροάτης στράικερ βγήκε μόνος του από πλάγια θέση, ωστόσο το δυνατό σουτ που δοκίμασε, έφυγε μόλις άουτ.

Στο 78′ κεφαλιά του Νενέ έπειτα από κόρνερ,απομάκρυνε ο Βελλίδης.

H ομάδα της Κάλιαρι το 2010-11. Τη σεζόν αυτή κατέκτησε την 15η θέση σε 20 ομάδες.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1, και τις εντυπώσεις μοιρασμένες.

Ήταν η δεύτερη επίσκεψη του Άρη στη Σαρδηνία, μετά τον επεισοδιακό αγώνα για το κύπελλο Εκθέσεων του 1969, όταν η ομάδα μας είχε χάσει από το συγκρότημα του Τζίτζι Ρίβα με 3-0 σε έναν αγώνα που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ λόγω των τεράστιας έκτασης επεισοδίων που συνέβησαν εντός του αγωνιστικού χώρου!

Κάλιαρι (Ρομπέρτο Ντοναντόνι): Αβράμοφ, Πιζάνο, Αριάουντο, Γκότζι (70′ Αστόρι), Αγκοστίνι (46′ Κανίνι), Μπιοντίνι, Κόντι (46′ Ναϊγκόλαν), Μανκόσου, Κοσού, Νενέ, Λαριβέι (69′ Ιμπάρμπο)

Αρης (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Νέτο, Αγτζίδης (46′ Λαζαρίδης), Κοτσώνης (75′ Γιαννίτσης), Μίσελ, Κατίδης (46′ Φατί), Παπαστεριανός (46′ Καπετάνος), Πορτίγια (46′ Σολτάνι), Τόχα (46′ Παπαζαχαρίας), Καστίγιο (69′ Οικονομόπουλος), Τσέζαρεκ (72′ Τοπούζης)