1930: Απίστευτη νίκη για το ελληνικό ποδόσφαιρο

Έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο πέτυχε ο Άρης την πρωτοχρονιά του 1930 σε ένα σπουδαίο διεθνές φιλικό αγώνα που έδωσε στο γήπεδο του. Αντίπαλος η σπουδαία Βικτώρια Ζίσκοφ της Πράγας, πρωταθλήτρια του 1928 και κυπελλούχος του 1929 της Τσεχοσλοβακίας! Ο Άρης κατόρθωσε να πετύχει τη μεγαλύτερη νίκη που είχε πετύχει μέχρι στιγμής ελληνική ομάδα, κερδίζοντας με ένα καθαρό 3-0 στέλνοντας τους οπαδούς του στον παράδεισο!

Η Τσέχικη ομάδα έκανε ένα τεράστιο τουρνέ στη χώρα μας, αντιμετωπίζοντας τις σπουδαιότερες ομάδες μας μέσα σε λίγες μέρες,κατά τη διάρκεια των γιορτών. Αναλυτικά έπαιξε τα εξής παιχνίδια:

Παίκτες της Βικτώρια από εφημερίδα της Θεσσαλονίκης

Βλέπουμε πως οι Τσέχοι είχαν μια απίστευτη ομαδα ικανή να συντρίψει κάθε αντίπαλο, αφού τα παραπάνω φιλικά δόθηκαν μέσα σε μόλις μια εβδομάδα, από τις 24 Δεκεμβρίου 1929 μέχρι την πρωτοχρονιά του 1930.

Ο αγώνας λοιπόν του Άρη με τους επαγγελματίες Τσέχους έγινε στο κατάμεστο με 10.000 οπαδούς γήπεδο του. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, αλλά ο Άρης κατόρθωσε να πετύχει τέρμα με τον Λεονταρίδη. Στο Β μέρος ο Άρης ήταν απόλυτα κυρίαρχος, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για γκολ. Τελικά ο Νίκος Αγγελάκης πήρε το παιχνίδι επάνω του και πετυχαίνοντας δύο τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 3-0, έναν θρίαμβο για το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Δεν έχουμε λεπτομερή περιγραφή του αγώνα, ωστόσο διαβάζουμε πως οι ξένοι ήταν ανώτεροι τεχνικώς, αλλά υποτάχθηκαν στο πάθος με το οποίο τους αντιμετώπισαν οι παίκτες του Άρη. Το σύνολο του Άρη ήταν άριστα δεμένο, ορμητικό και επιβλήθηκε επί των φημισμένων αντιπάλων με παιχνίδι γρήγορο και ευχάριστα αποτελεσματικό!

Ο Άρης έπαιξε με τους Κατράντζο, Οπλοποιό, Οικονόμου, Γκικόπουλο, Βικελίδη Κώστα, Βικελίδη Νικηφόρο, Βογδάνου, Αγγελάκη, Λεονταρίδη, Κίτσο και Αργυριάδη