1995: Με το δεξί στον όμιλο του Κόρατς

Μετά την μεγάλη ανατροπή και πρόκριση επί της Πολωνικής Σταλ Μπόμπρεκ στον 3ο γύρο του Κυπέλλου Κόρατς ο Άρης ξεκίνησε με το δεξί και τις υποχρεώσεις του στη φάση των ομίλων όπου επικράτησε στο Αλεξάνδρειο πολύ δύσκολα της Άλμπα Βερολίνου.

Οι 4500 περίπου φίλοι των κιτρίνων που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο είδαν τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να κρατάνε μικρή υπέρ τους διαφορά στο μεγάλυτερο μέρος του Α’ ημιχρόνου. Οι κίτρινοι ξέφυγαν στο σκορ όταν ο Πέσιτς δοκίμασε τη ζώνη πρες και οι Λιαδέλης-Σιούτης με 2 τρίποντα έγραψαν το 43-31 στο 16ο λεπτό. Στην αμέσως επόμενη φάση όμως ένα καθαρό καλάθι του Αγγελίδη μετατράπηκε από τους διαιτητές σε επιθετικό φάουλ και εκεί ξεκίνησε ένα ρεσιτάλ λαθών των κιτρίνων που προήλθε από τον εκνευρισμό που τους δημιουργήθηκε. Στο τελευταίο δίλεπτο οι διαιτητές χρέωσαν με νέο ανύπαρκτο φάουλ τον Γκούντα που ήταν και το τρίτο του ενώ το λάθος του Σιούτη στα 10’’ πριν την ανάπαυλα έδωσε την ευκαιρία στον Οζτούρκ να μειώσει με τη λήξη σε 45-43. Στην επανάληψη η πολύ καλή άμυνα του Αγγελίδη πάνω στον Αλιμπέγκοβιτς και του Λιαδέλη στον Ομπράντοβιτς κράτησαν τους Γερμανούς σε χαμηλά επίπεδα και εξισορρόπησαν τα επιπόλαια λάθη που έκαναν οι κίτρινοι στην επίθεση. Θετική εξέλιξη για τον Άρη η αποχώρηση με 5 φάουλ του Ροντλ στο 33’ παίκτη που κράτησε την Άλμπα όρθια σε δύσκολες στιγμές. Η αγωνία κορυφώθηκε στο τελευταίο λεπτό όταν ο Αλιμπέγκοβιτς ισοφάρισε σε 78-78 στα 48’’ πριν τη λήξη. Ο Αγγελίδης στα 30 δεύτερα έκανε το 80-78 ενώ στα 11 ο Ομπράντοβιτς ευστόχησε σε 1 στις 2 βολές από το φάουλ που κέρδισε από τον Λιαδέλη. Στην επαναφορά οι Γερμανοί έκαναν φάουλ στον Λιαδέλη που επίσης σκόραρε μόνο στη 1 βολή και στην τελευταία φάση ο Μπένκε κέρδισε φάουλ 1 δευτερόλεπτο και 3 δέκατα πριν τη λήξη. Ο Μπένκε αστόχησε και στις 2 βολές όμως ο Τόμιτς πήρε το ριμπάουντ αλλά αστόχησε με τον Άρη να παίρνει μία πολύ αγχωτική νίκη με 81-79.

Από τον Άρη κορυφαίος υπήρξε ο Χάρολντ Έλις που πέτυχε double-double με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ άριστος αμυντικά και δραστήριος επιθετικά υπήρξε ο Σαμίρ Γκούντα. Οι Λιαδέλης και Αγγελίδης βοήθησαν πολύ όμως είχαν και αρκετά λάθη. Από τους φιλοξενούμενους καλύτερος ήταν ο Ράντελ.
ΑΡΗΣ : Λιαδέλης 21, Μωραϊτης 2, Σιούτης 8, Χρυσανθόπουλος, Πουρνάρας 2, Αγγελίδης 17, Έλις 18, Γιοβάνοβιτς, Γκούντα 13
ΑΛΜΠΑ : Ράντελ 15, Αλιμπέγκοβιτς 19, Οζτούρκ 10, Ομπράντοβιτς 16, Μπεκ 2, Τόμιτς 9, Μπένκε 8