1993: Φουλ για τελικό ο Αυτοκράτορας που άλωσε τη Σαραγόσα

Τελευταίο εμπόδιο του Άρη πριν τον τελικό του Τορίνο η ισπανική Σαραγόσα την οποία αντιμετώπισε με πλεονέκτημα έδρας. Συγκεκριμένα το εισiτήριο για τον τελικό πήγαινε στην ομάδα που θα έφτανε πρώτη τις 2 νίκες με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται στην Ισπανία στις 18 Φεβρουαρίου 1993.

Ο αγώνας στα πρώτα λεπτά ήταν αμφίρροπος με τον Άρη να κρατάει μικρό προβάδισμα. Στο 8ο λεπτό το σκορ ήταν 18-20 υπέρ των κιτρίνων όμως από εκείνο το σημείο η Σαραγόσα πήρε τα ηνία αφού οι παίκτες της κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και έφτασε να προηγείται στο 13’ με 31-23. Η αντικατάσταση του Βουρτζούμη από τον Γάσπαρη λόγω των φάουλ που συμπλήρωσε δεν άλλαξε την κατάσταση προς το καλύτερο και οι Ισπανοί πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 51-41.
Στο Β’ ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς παρουσιάζονται διαφορετικοί με ηγέτη τον Παναγιώτη Γιαννάκη που αντιμετώπιζε προβλήματα στη μέση. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης το 23ο λεπτό όταν ο Αντρέου φτάνει τα 3 φάουλ με τους κίτρινους να το εκμεταλλεύονται και να μειώνουν σταδιακά τη διαφορά μέχρι και το 28’ όπου περνάνε μπροστά με 60-62. Το τελευταίο δεκάλεπτο αποκτάει ξανά αμφίρροπο χαρακτήρα με τον Άρη όμως να αντιμετωπίζει προβλήματα λόγω των φάουλ που έχουν χρεωθεί οι παίκτες του. Στα 8 λεπτά πριν το τέλος οι Τάρπλεϊ και Γιαννάκης φτάνουν τα 4 φάουλ με τον Άντερσον να χρεώνεται και αυτός με 4ο φάουλ στα 5:16 πριν το τέλος με το σκορ στο 76-76. Οι κίτρινοι χάνουν με 5 φάουλ τον Τάρπλεϊ στο 37’ όμως δείχνουν ψυχραιμία και χαρακτήρα μεγάλης ομάδας. Στο 38:30 έρχεται ο σοβαρός τραυματισμός του Τάρνερ που αποχωρεί ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα και με το σκορ στο 82-83 αποχωρεί με 5 φάουλ και ο Άντερσον. Στα 16 δεύτερα πριν το τέλος ο Ανγκούλο με βολές βάζει μπροστά τη Σαραγόσα με 84-83 όμως ο Γιαννάκης στα 4 δεύτερα πετυχαίνει το σημαντικότερο καλάθι του αγώνα και διαμορφώνει το 84-85. Αμέσως μετά γίνεται λάθος από τους Ισπανούς και ο Βουρτζούμης με βολή διαμορφώνει το τελικό 84-86.

Ψυχή του Άρη ο Γιαννάκης που υπήρξε το μυαλό της ομάδας σε όλη την αναμέτρηση ενώ μεγάλη η συνεισφορά των Γάσπαρη και Άντερσον ιδιαίτερα από το τρίποντο. Από τη Σαραγόσα ξεχώρισε ο πλέι-μέικερ Αρσέγκο, ο γκαρντ Ανγκούλο και ο Μάρτιν. Ο Άρης με αυτή τη νίκη βρέθηκε με το ένα πόδι στον τελικό αφού είχε 2 ευκαιρίες για την δεύτερη νίκη του στη Θεσσαλονίκη.

Άρης: Γιαννάκης 29, Γάσπαρης 14, Μισούνοφ 8, Άντερσον 15, Αγγελίδης 4, Βουρτζούμης 1, Τάρπλεϊ 17