1989: Εκτός έδρας περίπατος στο... Αλεξάνδρειο!

Χωρίς ρεαλιστικές ελπίδες επικράτησης και έχοντας διαφορά ασφαλείας από τη θέση υποβιβασμού ο τιμωρημένος Ολυμπιακός συμφώνησε να αντιμετωπίσει ως θεωρητικά γηπεδούχος τον Άρη στο Αλεξάνδρειο στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής, στις 4 Μαρτίου 1989.

Το παιχνίδι όπως αναμενόταν ήταν ακόμα ένας περίπατος για τον Αυτοκράτορα, μετά τα πρώτα λεπτά που οι κίτρινοι κράτησαν ισχνό προβάδισμα οι Γκάλης και Φιλίππου άρχισαν να φορτώνουν το καλάθι των Πειραιωτών. Οι Μανιάτης και Σκάρυ κράτησαν τη διαφορά σε λογικά πλαίσια όμως ο Γκάλης μαζί με τους Γιαννάκη και Σούμποτιτς αυτή τη φορά συνέχισαν να εκτελούν και να προσφέρουν θέαμα στους 4000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο. Το σκορ στην ανάπαυλα διαμορφώθηκε στο 42-64. Στο Β’ ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να τα βρίσκουν σκούρα απέναντι στην άμυνα ζώνης του Άρη κι έτσι η διαφορά έφτασε τους 40 πόντους (69-109) στο 35’ με εκτελεστές του Γκάλη,Γιαννάκη και Φιλίππου. Ο Ιωαννίδης στην επανάληψη δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Σούμποτιτς ενώ απέσυρε οριστικά τους Φιλίππου-Γουϊλτζερ στο 29’ και τους Γκάλη-Γιαννάκη στο 35’. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε και ο Άρης έφτασε σε μία άνετη νίκη με 79-114.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης παρέμεινε στην κορυφή με 1 βαθμό πάνω απ’ τον Παοκ 2 αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Καμπούρης 12, Μανιάτης 11, Χριστοδούλου 18, Αγγέλου 4, Σκάρι 27, Ελληνιάδης 3, Παραγιός 4
ΑΡΗΣ : Γκάλης 39, Φιλίππου 21, Σούμποτιτς 10, Γιαννάκης 19, Λυπηρίδης 8, Κατσούλης 11, Δοξάκης, Βουρτζούμης, Αβδάλας