1967: Δύσκολη αλλά δίκαιη εκτός έδρας νίκη

Ισόπαλος 76-76 έληξε ο αγώνας στην Αθήνα εναντίον του Σπόρτιγκ για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ, παρότι ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του. Έτσι οι δύο ομάδες υποχρεώθηκαν να δώσουν 5λεπτη παράταση στην οποία οι κίτρινοι επικράτησαν με 83-87!

Ο Άρης στο πρώτο μέρος ήταν πολύ καλύτερος, ωστόσο στην επανάληψη οι παίκτες έδειξαν κουρασμένοι και υποχώρησαν δίνοντας το δικαίωμα στους παίκτες του Σπόρτιγκ να διεκδικήσουν τη νίκη. Στα πεντάλεπτα το σκορ ήταν το εξής: 8-8, 14-22, 24-36, 32-48 ημίχρονο, 45-52, 51-65, 62-66 και 76-76! Φαίνεται καθαρά από τη διακύμανση του σκορ πως ο Άρης ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και μόνο προς το τέλος κινδύνευσε. Στην παράταση οι γηπεδούχοι ισοφάρησαν και πάλι στο 80-80 αλλά τελικά οι παίκτες του Άρη έδειξαν σθένος και πήραν το διπλό.

Από τους παίκτες μας διακρίθηκαν οι Ροδόπουλος, Παρίσης και Ιωαννίδης, ενώ από τον Σπόρτιγκ οι Διαμαντόπουλος, Σταμέλλος και Μπαρλάς. Διαιτητές οι Παπαβασιλείου και Κοσμάς που ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στα καθήκοντα τους.

Συνθέσεις και σκόρερς:

Σπόρτιγκ: Διαμαντόπουλος 26, Μαρλάς 36, Γαρμπής 4, Παπαδόπουλος 2, Σταμέλος 6, Πανταζής 6, Αθανασούλης 2, Αλιμπράντης

Άρης: Ροδόπουλος 17, Αντωνακόπουλος 17, Κατριός 4, Παρίσης 12, Τσιτούρας 11, Ιωαννίδης 22, Χατζησταύρου 4