2003: Ξεκίνημα με το δεξί στην Πανευρωπαϊκή φάση

Μετά την πρόκριση του ως 2ος από τη Νότια Περιφέρεια ο Άρης  ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Πανευρωπαϊκή φάση του Champions Cup στις 4 Φεβρουαρίου 2003 απέναντι στη Γαλλική Στρασμπούργκ.

Μπροστά σε 2000 φίλους τους οι κίτρινοι ξεκίνησαν νωθρά έχοντας και την κόπωση από τον αγώνα με τον Ιωνικό. Οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες των κιτρίνων στην άμυνα και προηγήθηκαν με 14-22 ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 17-24. Ο Σόλομον ήταν εκτός κλίματος και ο Αλεξανδρής πέρασε στο παιχνίδι τον Γκαγκαλούδη ο οποίος συμμάζεψε την ομάδα σε άμυνα και επίθεση. Με 8 πόντους έδωσε το προβάδισμα στον Άρη που έκλεισε το ημίχρονο στο 43-37. Στην 3η περίοδο οι κίτρινοι κράτησαν το προβάδισμα με 62-58 ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σόλομον πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 4 σερί τρίποντα κλείδωσε τη νίκη για τον Αυτοκράτορα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 93-87 και ο Άρης ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο στον όμιλο της Πανευρωπαϊκής φάσης.

2003 aris strasburg base video
Παρ’ ότι ο Σόλομον υπέπεσε σε 7 λάθη με τους 28 πόντους έσπρωξε την ομάδα στη νίκη ενώ σημαντική συνεισφορά είχε και ο Ραϊσεβιτς που έφτασε τους 16 πόντους αλλά και ο Λικχολίτοφ που μάζεψε τα 9 από τα 26 επιθετικά ριμπάουντ των κιτρίνων.
ΑΡΗΣ : Σόλομον 28, Ραϊσεβιτς 16, Λάππας 3, Νικολαϊδης 14, Χαριτόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 8, Αγγέλοφ 8, Λικχολίτοφ 4, Στακ 6, Γκργκατ 4
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ : Φορτέ 15, Σιμς 13, Γκαραβάλια 12, Έιβερι 25, Μασενιά, Γκοτιέ 2, Μαντεσίτς 4, Πάλμερ 16