ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1993: Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του κυπελλούχων

Για την τελευταία αγωνιστική του ομίλου του κυπέλλου κυπελλούχων του 1993 ο Άρης που ήθελε να εξασφαλίσει την πρωτιά αντιμετώπισε εκτός έδρας την Σλομπόντνα, στις 2 Φεβρουαρίου 1993.

Οι γηπεδούχοι καίγονταν για τη νίκη που θα τους διατηρούσε σε τροχιά πρόκρισης απέναντι στη Χάποελ Γκαλίλ, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Αλεξάνδρειο έχασαν με 33 πόντους οπότε ήταν γι αυτούς πολύ δύσκολο να διεκδικήσουν την πρωτιά εις βάρος του Άρη. Στο παιχνίδι αν και ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ ευτύχησε να φορτώσει με φάουλ πολύ νωρίς τον Μπούκβα (3 φάουλ στο 6ο λεπτό) ενώ στο 15’ και με το σκορ στο 27-24 ο προσωπικός αντίπαλος του Γιαννάκη Βράνκοβιτς συμπλήρωσε 4 φάουλ. Ο Βουρτζούμης με τρίποντο μείωσε στο 18’ σε 31-28 ενώ λίγο πριν την ανάπαυλα έφτασε και ο Λόβριτς τα 3 φάουλ, οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-37.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και στην αρχή της επανάληψης εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός πως ο Μισούνοφ έφτασε τα 4 φάουλ και αντικαταστάθηκε. Τα ευχάριστα για τους κίτρινους ήρθαν μετά το 25’ όταν και ο Λόβριτς αποχώρησε με 5 φάουλ ενώ ο Γιαννάκης στο 27’ με τρίποντο και ο Άντερσον με δίποντο έβαλαν την ομάδα τους μπροστά με 51-53. Καθοριστικό σημείο του αγώνα το 30’ όταν ο Μπούκβα χρεώθηκε με το 4ο του φάουλ με τον Τάρπλεϊ να κάνει στη συνέχεια πάρτυ κάτω από τα καλάθια και να βάζει τον Άρη μπροστά με 57-61. Στο 36ο λεπτό και με το σκορ στο 61-65 αποβλήθηκε ο Αγγελίδης ενώ στο 38’ ο Βουρτζούμης σε μια δύσκολη προσπάθεια αυξάνει τη διαφορά σε 63-69. Οι παίκτες της Σλομπόντνα αστόχησαν σε κρίσιμες προσπάθεις στα τελευταία λεπτά και οι κίτρινοι πήραν την νίκη με 66-76 ενώ εξασφάλισαν και την πρωτιά στον όμιλο. Διακριθέντες για τον Άρη υπήρξαν ο Τάρπλεϊ που ξεπέρασε γρήγορα το κακό του ξεκίνημα και ο Γιαννάκης που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση.