1962: Λευκή ισοπαλία σε ένα άνοστο ντέρμπι

Διαβάζω σε εφημερίδα της πόλης μας για τον αγώνα Απόλλων Καλαμαριάς-Άρης 0-0, που έγινε στις 11 Μαρτίου 1962:

Στη φωτογραφία του εξώφυλλου βλέπουμε μια εντυπωσιακή φάση του αγώνα με τον Κυπριανίδη να "αρπάζει" τον Αλκέτα Παναγούλια σε ένα ιδιόμορφο μαρκάρισμα στην περιοχή της Καλαμαριάς. Στα δεξιά ο Παπαδόπουλος και ο Μηταριώτης έχουν κάνει τη δική τους "αγκαλιά"

Ή ισοπαλία σφράγισε τις προσπάθειες των 22 παικτών της χθεσινής ενενηντακοντάλεπτης ποδοσφαιρικής μάχης ανάμεσα στις τοπικές ομάδες του Άρη και του Απόλλωνα της Καλαμαριάς. Μία ισοπαλία χωρίς τέρματα και χωρίς συγκινήσεις, μία ισοπαλία γυμνή. Ευκαιρίες δόθηκαν, διάθεση υπήρχε. Αλλά απουσίαζε εκείνος ο ιδιαίτερος πυρετός. Η ξεχωριστή ζωντάνια που σε ώρες παρουσίας συνθέτει ποδόσφαιρο ποιότητας με φάσεις συγκλονιστικές και γκολ. Χθες νόμιζε κανείς ότι και οι δύο ομάδες ερωτοτροπούσαν με την ισοπαλία, η οποία τελικώς και αντεπεκρίθη!

Οι αντίπαλοι δεν μοιράστηκαν χθες μόνο τους βαθμούς, μοιράστηκαν το παιχνίδι σε όλες τους τις ζώνες και ακόμα μοιράστηκαν και τις ευκαιρίες. Σημείο διαφοράς μόνο τα σουτ, όπου ο Απόλλων πέτυχε μία καθαρή υπεροχή έναντι του αντιπάλου του, ο οποίος δεν πραγματοποίησε ούτε ένα αξιόλογο σουτ.

Το πρώτο από τα δύο ημίχρονα μας παρουσίασε την καλύτερη εικόνα. Σε αυτό η μεγαλύτερη διάθεση των παικτών, σε αυτό και οι ευκαιρίες που δεν αξιοποιήθηκαν. Ίσως το παιχνίδι να έπαιρνε τη γνώριμη μορφή των δυνατών ποδοσφαιρικών αγώνων, αν ο Απόλλων κατόρθωνε να σημειώσει τέρμα στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού, όταν οι επιθετικοί του αιφνιδίασαν την άμυνα των κίτρινων. Δεν κατάφεραν όμως τίποτα και το παιχνίδι συνεχίστηκε με μειωμένη ένταση.

Στο β' ημίχρονο έγινε ένας θαυμάσιος πρόλογος εκ μέρους της ομάδας των κίτρινων αλλά χωρίς συνέχεια και αποτέλεσμα, γιατί η επιθετική του πεντάδα έπεφτε πάντοτε στην παγίδα των τεχνικών οφσάιντ που εφάρμοσαν με καταπληκτική επιτυχία χθες οι αμυντικοί του Απόλλωνος. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού έγιναν μερικές επιθετικές ενέργειες εκατέρωθεν αλλά οι τελικές προσπάθειες ήταν τόσο αναιμικές που μόνο την ισοπαλία μπορούσαν να δημιουργήσουν.

Κοινό τους σφάλμα: η αναποτελεσματικότητα. Ιδιαίτερα σφάλματα από τον Άρη ο συνεχής εγκλωβισμός της επιθετικής πεντάδας στα τεχνικά οφσάιντ, γεγονός που τους αφαίρεσε το δικαίωμα να κάνουν έστω και μία φορά σουτ εναντίον της αντιπάλου εστίας. Και το κακό είναι ότι δεν συνετίστηκαν από τις οκτώ φορές του Α ημιχρόνου που συνελήφθησαν σε θέση οφσάιντ. Διότι αν συνετίζονταν τότε δεν θα έκαναν το ίδιο σφάλμα και στην επανάληψη.

Οι καλαμαριώτες έχαναν την ψυχραιμία τους όταν οι ευκαιρίες τους καλούσαν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους. Οι περισσότεροι επιθετικοί έδειξαν μια απειρία που δεν ταιριάζει σε παίκτες που αγωνίζονται σε ομάδα Α Εθνικής κατηγορίας.

Αξιολογώντας την απόδοση των παικτών βαθμολογούμε άριστα τους Ρατσίσκα, Ποικιλίδη, Αβραμίδη και Μαλιόγλου του Απόλλωνα και τους Σωτηριάδη, Παπαδόπουλο, Ζουρνατζή και Παντελάκο του Άρη. Όλοι οι υπόλοιποι ήταν κάτω του μέτριου. Ο διαιτητής Σταθάτος και οι επόπτες Γεωργακάκης Γερούκαλης έπαιξαν σωστά.

Ο 22χρονος Γιώργος Παντελάκος σε μία επέμβασή του. Ο νεαρός πορτιέρο είχε μόλις καθιερωθεί κάτω από τα γκολ ποστ του Άρη και ήταν στο ξεκίνημα της σπουδαίας του καριέρας

Το άρθρο υπογράφει ο σπουδαίος Γιάννης Λογοθέτης και θεωρώ πως δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από τις συνθέσεις των δύο ομάδων. Ο αγώνας είχε περάσει για πολλές δεκαετίες στο συρτάρι της ιστορίας, αλλά η aris.re σας τον παρουσιάζει δια της πένας του Λογοθέτη, στο πλαίσιο της ιστορικής καταγραφής της ιστορίας του Άρη μας...

Απόλλων: Ξαρχάκος, Παπαδόπουλος, Ρατσίσκας, Ποικιλίδης, Αβραμίδης, Ρατσίσκας, Μηταριώτης, Σακελλαρίδης, Κυπριανίδης, Λαυρεντιάδης, Νιφαδόπουλος

Άρης: Παντελάκος, Νανάκος, Σωτηριάδης, Ζουρνατζής, Παπαδόπουλος, Χατζηκώστας, Σπανόπουλος, Παναγούλιας, Σοφιανός, Καλλιοτζής, Πασχαλίδης

Ο Άρης με τη νίκη αυτή βρέθηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας με 38 βαθμούς ενώ η Καλαμαριά στη 12η με 38. Το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο Χαριλάου που χρησιμοποιούσε ο Απόλλωνας ως έδρα, και κόπηκαν 1802 εισιτήρια