2015: Θύμισε Αυτοκράτορα, σπουδαίο διπλό στο Καζάν

Θρίαμβος για τον Άρη και το ελληνικό μπάσκετ αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης σημείωσε μεγάλη εκτός έδρας νίκη, επί της Ουνίκς στο Καζάν με σκορ 73-74, σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση (64-64). Παλικαρίσια εμφάνιση από τους κιτρινόμαυρους, που έδειξαν χαρακτήρα απέναντι σε ένα αντίπαλο με δεκαπλάσιο μπάτζετ από τον Άρη!

Ο Άρης ήταν καλύτερος ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο,  όταν προηγήθηκε με +8 (42-50) στο 30' και θα μπορούσε να πάρει το ματς από την κανονική διάρκεια του. Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως, η κιτρινόμαυρη άμυνα έδειξε αδράνεια και οι γηπεδούχοι αφού πλησίασαν, ισοφάρισαν με τρίποντο (64-64) στέλνοντας το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο. Η ελληνική ομάδα όμως, στη συνέχεια ήταν ψύχραιμη, βρήκε λύσεις στην επίθεση και πήρε στο τέλος μία μεγάλη και σημαντική εκτός έδρας νίκη, για την πορεία της στο Eurocup.

Ο Άρης είχε σε εξαιρετική μέρα τους Αμερικανούς του, με MVP της αναμέτρησης τον ΜακΝίλ, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 20 πόντους (7/15δ, 2/4τρ) μοιράζοντας και 4 ασίστ. Έπαιζε μπάσκετ με τεράστια αυτοπεποίθηση και έδωσε πολύτιμες λύσεις στους κιτρινόμαυρους στην επίθεση. Πολύτιμη η συνεισφορά του Χάγκινς (16π, 4ρ), βοήθησαν οι Γουάιτ (10π, 8ρ) και Γότερς (10π), σημαντικό τρίποντο στην παράταση από τον Πελεκάνο, όταν και έκανε το σκορ 71-72.

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες, χάνοντας το ένα σουτ μετά το άλλο, με το σκορ στο 5' να βρίσκει τον Άρη να προηγείται με σκορ 0-3. Οι Ρώσοι έκαναν αρκετά λάθη, έχοντας αντιμετωπίσει πρόβλημα απέναντι στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά στο τέλος του δεκαλέπτου ο Κόεν με τρίποντο μείωσε σε 15-14.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Στη δεύτερη περίοδο, η Ούνιξ στο ξεκίνημα βρήκε ρυθμό και με τους Γκουμπάνοφ και Καϊμακόγλου προηγήθηκε με +5 (23-18) στο 16'. Η αντίδραση του Άρη όμως ήταν άμεση. Οι κιτρινόμαυροι βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, έβγαλαν συνεργασίες στο παρκέ, και με πρωταγωνιστές τους ΜακΝίλ (12π), Χάγκινς (8π) και Ξανθόπουλο (3ασ) προηγήθηκε με 24-26, με τον "καυτό" ΜακΝίλ με τρίποντο (2/2τρ) στο τέλος να διαμορφώνει το 31-31, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Χάνγκινς ήταν ασταμάτητος και με σερί πόντους έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του, ενώ ο Πελεκάνος με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +7 (31-38) για τον Άρη στο 23'. Ο ΜακΝίλ έπαιζε με αυτοπεποίθηση και σκόραρε με εντυπωσιακό ντράιβ, ενώ στη συνέχεια ο Γουάιτ με τρίποντο στο 26' έφερε τον Άρη στο +8 (37-45). Οι Ρώσοι μείωσαν σε 41-45, αλλά ο Μούρτος έδωσε... ανάσα με σουτ από την περιφέρεια (41-48), με το σκορ στο 30' να βρίσκει τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με σκορ 42-50.

Στη τελευταία περίοδο ο Χάνγκινς διαμόρφωσε το 44-52 στο 33', αλλά η Ούνιξ με ένα σερί 6-0 με τον Λάνγκφορντ μείωσε σε 50-52 στο 34'. Ο Γουάιτ με μεγάλο τρίποντο έφερε τον Άρη στο +5 (52-57), με την Ούνιξ να ροκανίζει την διαφορά στο 38', μειώνοντας σε 60-61 με τον Κόλομ. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με το σκορ να έχει... κολλήσει στο 61-63. Ο ΜακΝίλ αστόχησε στα 20'' πριν το τέλος, αλλά ακολούθως έκανε λάθος ο Κουμπάνοφ. Ο Γουότερς στις βολές έβαλε τη μία (61-64), αλλά στα τελευταία 4'' οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν φάουλ, με τον Καϊμακόγλου ελεύθερο με τρίποντο (64-64) να στέλνει το ματς στην παράταση.

Στην παράταση οι δύο ομάδες έδειχναν κουρασμένες, με τον Καϊμακόγλου με νέο τρίποντο να διαμορφώνει το 69-67 δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Πελεκάνος ακολούθως ευστόχησε σε σημαντικό τρίποντο (71-72) σε μία στιγμή που ο Άρης είχε ανάγκη από σκορ, με τον ΜακΝίλ στη συνέχεια να σημειώνει καθοριστικό καλάθι, διαμορφώνοντας το 73-74, σκορ με το οποίο πήρε τη νίκη η ελληνική ομάδα. Στη τελευταία επίθεση ο Κόλομ για την Ούνιξ αστόχησε στο μπάσιμο που δοκίμασε, με τον Κόεν να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 42-50, 64-64, 73-74

Ανά δεκάλεπτο: 15-14, 16-17, 11-19, 22-14, 9-10

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λάνγκφορντ 19π, Πονκρασόφ 2π, Παραχούσκι, Κόλομ 12π, Λικχόντεϊ 2, Μπάνιτς, Γκουμπάνοφ 9π, Πάνιν, Καϊμακόγλου 14π, Γουίλιαμς 4π, Μιλάκινς 11π.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2π, Πελεκάνος 6π, Γουάιτ 10π, Γουότερς 10π, Ζάρας, Χάγκινς 16π, Κόεν 5π, Σίμτσακ 2π, ΜακΝίλ 20π.