Κιτρινόμαυρο ξέσπασμα στην Πάτρα!

Επιτέλους, μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες, ο Άρης ξέσπασε στην Πάτρα και επιβλήθηκε του τοπικού Προμηθέα με το εμφατικό 62-82, διασκεδάζοντας την πικρή γεύση που είχαν αφήσει μέχρι σήμερα οι ήττες του στο πρωτάθλημα, παρότι στα περισσότερα παιχνίδια άξιζε κάτι περισσότερο!

Ο Άρης ήταν καταιγιστικός, θύμισε μέρες αυτοκρατορίας και μοναδική μελανή στιγμή της αποψινής μεγάλης νίκης ήταν ο τραυματισμός του Χάρλαν που ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει η σοβαρότητα του.

Ο Άρης πήρε από την αρχή το προβάδισμα με τους Χάρλαν και Κέλι σε μεγάλη μέρα, αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν προς το τέλος του ημιχρόνου με αποτέλεσμα οι κίτρινοι να έχουν μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (30-36). Ωστόσο στην επανάληψη οι κίτρινοι έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και κατόρθωσαν να εκτινάξουν τη διαφορά στο +16 (35-51). Παρά την αντίδραση των γηπεδούχων και τον τραυματισμό του Χάρλαν στις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Άρης κατόρθωσε να αυξήση τη διαφορά και να φτάσει στο μεγάλο 62-82, γεμίζοντας με αισιοδοξία και τον πιο δύσπιστο οπαδό του!

Ο Άρης ήταν ψύχραιμος, έπαιξε καλή άμυνα, ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθαρό μυαλό και σταθερή απόδοση, έτσι το παιχνίδι ήρθε μοιραία στα χέρια των φιλοξενούμενων που είχαν τον Κέλι σε δαιμονιώδη φόρμα, στο δεύτερο μόλις παιχνίδι του με την κίτρινη φανέλα. Ο Αμερικανός πέτυχε 18 πόντους και πήρε 15 ριμπάουντ, επίδοση που τον κατατάσσει ως κορυφαίο των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82

Ο Άρης δίνει ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον Ηρακλή στο Nick Galis Hall (14/11, 17:00)

Προμηθέας-Άρης 62-82