1975: Δύσκολη νίκη επί του Ολυμπιακού Βόλου

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

ΑΡΗΣ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1-0

Γήπεδο Χαριλάου Θεσσαλονίκης
11-5-1975

Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά ο Άρης τελικά επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού Βόλου! (Στο εξώφυλλο το γκολ του Ανανιάδη που έκρινε την αναμέτρηση)

Μέτριος ο Άρης στο πρώτο μέρος, μπήκε πολύ χαλαρά στον αγώνα με αποτέλεσμα να αφήσει όλο το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο να κυλήσει ανεκμετάλλευτο.Οι Κίτρινοι είχαν δυσκολία να διασπάσουν την άμυνα των Βολιωτών, οι οποίοι με αγωνιστικότητα και προσοχή κρατούσαν την ισοπαλία.

Λάθη και έλλειψη αγωνιστικότητας σχεδόν σε όλες τις γραμμές ήταν η γενική εικόνα του Άρη. Από την γραμμή των χαφ μόνο ο Κουμαριάς προσπαθούσε να οργανώσει το παιχνίδι,δημιουργώντας κάποιες φάσεις που όμως χάθηκαν από τους επιθετικούς. Με τη λήξη του πρώτου μέρους η απογοήτευση και οι πρώτες γκρίνεις άρχισαν να εκδηλώνονται.

Οι Βολιώτες από την πλευρά τους, με το τεχνικό και αθλητικό παίξιμο τους κέρδισαν τη συμπάθεια των θεατών. Ιδιαίτερα η γραμμή των μέσων με τους Παπαγιάννη, Γιακάκογλου και Καλαιτζίδη λειτουργούσε πολύ σωστά, ωστόσο έλειπε ο δυνατός επιθετικός που θα γίνει εκφραστής των επιθέσεων και ο σκόρερ.
Στο β΄ημίχρονο υπήρξε πραγματική μετάμόρφωση του Άρεως. Οι παίκτες μας μπήκαν πολύ δυνατά, πίεσαν, έτρεξαν και δημιούργησαν φάσεις, πετυχαίνοντας και το γκολ της νίκης.

Φυσιολογικά το γκολ ήρθε στο 66΄ με τον Ανανιάδη. Μετά το γκολ, οι παίκτες μας υποχώρησαν, με τους Βολιώτες για ένα δεκάλεπτο να περνούν στην αντεπίθεση,διάστημα στο οποίο έχασαν μια καλή ευκαιριά στο 76΄ με τον Καλαιτζίδη, του οποίου το σουτ από κοντινή απόσταση απέκρουσε ο Παπαφλωράτος.

Με ρευστό το σκορ, στο τελευταίο τέταρτο έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να κάνουν ευκαιρίες.

Ο Άρης θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα αν αξιοποιούσε σε αυτό το διάστημα τις φάσεις που έκανε με τον Παπαιωάννου στο 79΄, τον Σταυρίδη στο 83, τον Ανανιάδη στο 86΄και τον Αλεξιάδη στη λήξη του αγώνα.

Ο Ντίνος Κούης κερδίζει κεφαλιά από δύο παίκτες του Βόλου

Οι Βολιώτες άγγιξαν την ισοφάριση με τον Παπαγιάννη στο 82΄.

Από τον Άρη των δύο διαφορετικών προσώπων, καλύτερος όλων ήταν ο Ναλμπάντης, ο Κουμαριάς, ενώ με αναλαμπές στο παιχνίδι τους ήταν οι Δράμπης (αδικαολόγητη και σήμερα η αντικατάστασή του),Ανανιάδης και Σταυρίδης.

Δικαιολογίες για την κακή εικόνα του πρώτου μέρους ασφαλώς υπάρχουν: η ζέστη, οι διακοπές του Πάσχα, η έλλειψη βαθμολογικού ενδιαφέροντος. Ωστόσο οι φίλαθλοι που έρχονται στο γήπεδο και δεν ήταν λίγοι (8.000), έρχονται για να δουν γκολ, θέαμα και νίκες της ομάδας τους. Ευτυχώς η εικόνα διορθώθηκε στο β΄μέρος και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του ΠΑΟ η ομάδα μας ανέβηκε στην 5η θέση του πίνακα.

Ο Ολυμπιακός Βόλου έδειξε καλά στοιχεία σαν ομάδα και η υπόθεση της σωτηρίας του είναι ανοιχτή. Πάλεψε το παιχνίδι,προς στιγμήν έδειξε ότι μπορούσε να πάρει την ισοπαλία. Του κόστισε ότι δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την επιθετικότητα και κυριαρχία του Άρη στο β΄μέρος αλλά του έλειψε και η ουσία του ενός έστω γκολ.

Καλή η διαιτησία του κ. Παπάζογλου.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ:Παπαφλωράτος,Πάλλας,Ναλμπάντης,Φοιρός,Σπυρίδων, Κουμαριάς(75΄Βένος),Δράμπης (66΄ Αλεξιάδης),Κούης, Ανανιάδης, Σταυρίδης,Παπαιωάννου.

ΟλυμπιακόςΒόλου:Λιαδέλης,Βούλγαρης,Καιμάκης,Τσουκνίδας,Ζάμπας, Παπαγιάννης,Κουτσοκώστας(78΄ Λέλης),Γιακάκογλου,Μαλάκος (68΄ Γκαζινόπουλος),Καλαιτζίδης, Τριχιάς.

Στο 91΄ λεπτό…

Με τη λήξη του αγώνα οι φίλαθλοι του Άρεως ρωτουσαν να μάθουν τι έκανε ο Παναθηναικός. Η ισοπαλία που έφερε τελικώς στην Λεωφόρο, ανέβασε την ομάδα μας στην πέμπτη θέση.
Ο προπονητής του Άρεως Αλκέτας Παναγούλιας παρακολούθησε το πρώτο ημίχρονο από την κερκίδα των επισήμων, για να έχει εικόνα της ομάδας από ψηλά. Στην επανάληψη όμως κατέβηκε και κάθισε κανονικά στον πάγκο του.
“Δεν παίξαμε καλά,και δεν ξέρω γιατί…Σημασία πάντως έχει ότι κερδίσαμε”, έλεγε μετά τον αγώνα ο Θόδωρος Πάλλας.
Παρών στον αγώνα, όπως σχεδόν πάντα, ο φίλαθλος του Άρεως στρατηγός Γκράτσιος.
Προ του αγώνος, κατέβηκε στα αποδυτήρια ο πρόεδρος του Άρεως κ. Γρηγοριάδης για ευχηθεί καλή επιτυχία αλλά και για να ζητήσει τη νίκη στο παιχνίδι.
Θερμά χειροκροτήθηκε σε όλες του τις προσπάθειες ο Στέλιος Παπαφλωράτος που πιστοποιεί την καλή του κατάσταση με τις εξαιρετικές εμφανίσεις που κάνει.
Το γκολ των Σερραίων μέσα στη Λεωφόρο επί του Παναθηναϊκού πανηγυρίστηκε έντονα στο “Χαριλάου” μια και ο Άρης, με την ισοπαλία του ΠΑΟ, τον προσπέρασε στη βαθμολογία.
Κόπηκαν 6.956 εισιτήρια και εισπράχθηκαν 397. 650 δρχ.