1975: Σαρωτικός Μπαλλής, σκορ ρεκόρ με Καστοριά

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Στις 23 Νοεμβρίου 1975 ο Άρης του Ζέτσεφ αντιμετώπιζε την Καστοριά σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Χαριλάου. Το ματς ήταν παράσταση για έναν ρόλο, καθώς οι κίτρινοι επιβλήθηκαν με άνεση με 5-1, χάρη σε μια σπουδαία εμφάνιση του 18χρονου Ντίνου Μπαλλή, που πέτυχε χατ τρικ!

(στο εξώφυλλο το δεύτερο γκολ του Άρη, από τον Μπαλή με πέναλτυ)
Ο νεαρός, μέλος της πρώτης ομάδας από την περασμένη χρονιά, το 1975 ήταν ήδη βασικός και άφηνε τις καλύτερες εντυπώσεις, αφού στον προηγούμενο εντός έδρας αγώνα είχε πετύχει ακόμη δύο τέρματα, φτάνοντας τα πέντε μέσα σε λίγες βδομάδες. Να σημειωθεί πως ο Μπαλλής στο ξεκίνημα της καριέρας του αγωνιζόταν ως καθαρός φορ.
Το παιχνίδι παρακολούθησαν 6000 περίπου θεατές, παρά το πολύ κρύο που επικρατούσε.
Η μηχανή των γκολ άργησε να πάρει μπρος και σε αυτό έφταιγε η αμυντική διάταξη της Καστοριάς, που κλείστηκε στην άμυνα και δεν άφησε τον Άρη να κάνει το παιχνίδι του. Οι γηπεδούχοι απέδωσαν καλύτερο ποδόσφαιρο στο Β΄ημίχρονο με τον Μπαλλή να πιάνει πολύ υψηλά επίπεδα απόδοσης. Το σκορ άνοιξε στο 32' ο Λάζος με πλασέ, αφού ο Άρης είχε χάσει αρκετές ευκαιρίες νωρίτερα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και μετά από ολιγωρία της άμυνας του Άρη ισοφάρισαν στο 42' με τον Παράσχο. Πριν λήξει το ημίχρονο όμως, ο Άρης πήρε και πάλι κεφάλι με σουτ του Μπαλλή μετά από κόρνερ του Δράμπη και σύγχιση στην άμυνα της Καστοριάς.
06-ΜΠΑΛΛΗΣ.jpgΟ Παπαϊωάννου παρακολουθεί τον πρωταγωνιστή Μπαλή σε μια εναέρια μονομαχία

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης ανεβαίνει, καθώς στα χαφ οι Κούης, Δράμπης και Λάζος ανεβάζουν στροφές. Στο 55' οι γηπεδούχοι κερδίζουν πέναλτυ και το αναλαμβάνει επιτυχώς ο Μπαλλής κάνοντας το 3-1! Οι κίτρινοι έχουν την απόλυτη υπεροχή και χάνουν σπάνιες ευκαιρίες για ευρύτερο σκορ. Τελικά πετυχαίνουν δύο πανέμορφα γκολ, ένα με τον Κούη στο 78' που ξεπέρασε όλη την άμυνα της Καστοριάς και πλάσαρε, ενώ ο Μπαλλής πραγματοποίησε το χατ τρικ του με ωραία κεφαλιά δύο λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Τζιφόπουλου.
Ο Άρης κέρδισε λοιπόν με ένα μεγάλο σκορ, παρότι στο Α΄μέρος δεν ήταν αποτελεσματικός. Χάρη όμως στην μεταμόρφωση του κέντρου του κατόρθωσε και έκανε περίπατο ευχαριστώντας τους οπαδούς του.

1975-ARIS-KASTORIA-BALLIS-GOAL-B-BASE.jpgΤο τρίτο γκολ του Μπαλλή που έκλεισε το σκορ
Στα αξιοσημείωτα είναι η παρουσία του Χρηστίδη, που αντικατέστησε τον Παπαφλωράτο στο 80', μια συμμετοχή που όμως ήταν η μοναδική του εκείνη τη χρονιά, καθώς ο σπουδαίος τερματοφύλακας ήταν σε δυσμένεια από τη διοίκηση. Τελικά αυτή η συμμετοχή του Νίκου έμελε να είναι και η τελευταία του σε επίσημο παιχνίδι, αφού από την επόμενη σεζόν αποτέλεσε παρελθόν για την ομάδα μας συνεχίζοντας στην ΑΕΚ.
Οι συνθέσεις ήταν οι εξής:
Άρης: Παπαφλωράτος, 80'Χρηστίδης, Μπαλάφας, Ναλμπάντης, 72'Τζιφόπουλος, Βένος, Φοιρός, Κούης, Δράμπης, Μπαλλής, Σταυρίδης, Παπαϊωάννου, Λάζος.
Καστοριά: Ερμείδης, Τσιλιγκαρίδης, Γίτσης, Αργυρός, Αποστολίδης, Σιάντζης, Τσακιρόπουλος, 46'Κόπανος, Καραφέσκος, 63' Παπαβασιλείου, Αλεξιάδης, Παράσχος, Αφεντουλίδης