2009: Πρώτη νίκη για Κούπερ, 0-2 στη Λειβαδιά

O Άρης επέστρεψε στις νίκες περνώντας νικηφόρα από τη Λιβαδειά κερδίζοντας τον Λεβαδειακό με 0-2.
Τα γκολ πέτυχαν ο Κάμπορα και ο Ναφτί. Ήταν η πρώτη νίκη του Κούπερ στην ομάδα μας
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ -ΑΡΗΣ 0-2

Γήπεδο Λιβαδειάς, 5-12-2009

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και φάσεις και από τις δύο μεριές.Οι δύο ομάδες κατέβηκαν στο γήπεδο με αποκλειστικό στόχο τη νίκη.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Ο Λεβαδειακός μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχε δυο πολύ καλές ευκαιρίες στα δέκα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, στο 4′ ο Σερτζίνιο έβγαλε επικίνδυνη σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Άρη, την οποία έδιωξε ο Σηφάκης, ενώ στο 9′ το σουτ του Μπράνκο σταμάτησε στη συμβολή των δοκών

Ο Άρης θα απαντήσει με μια μεγάλη φάση στο 15′, όταν ο Γκρασιάν γύρισε την μπάλα από δεξιά, όμως την κεφαλιά του Βανγκέλι έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μασάδο, κάτι που έκανε και ο Χαλούλος στη συνέχεια στο σουτ του Κάμπορα, ενώ στο τελείωμα της φάσης πάλι ο Βανγκέλι δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφού έστειλε με νέα κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Ο Λεβαδειακός συνέχισε να είναι επιθετικός και πλησίασε στο γκολ σε δύο φάσεις. Στο 31′ ο Ταραλίδης είχε την έμπνευση να εκτελέσει απευθείας το φάουλ από πλάγια δεξιά θέση, αλλά ο Σηφάκης του είπε όχι και δυο λεπτά αργότερα ο Μπάρκογλου επιχείρησε ένα δυνατό σουτ αρκετά έξω από την περιοχή, το οποίο απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα ο γκολκίπερ του Άρη.

Στο 41΄το γκολ θα έρθει για την ομάδα μας σε ένα ιδανικό χρονικό σημείο,λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου,με τον συνήθη ύποπτο Χαβιέ Κάμπορα.

Ο Κάλβο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κόκε γύρισε την μπάλα με τακουνάκι προς τη μικρή περιοχή και εκεί ο Κάμπορα με κοντινή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον Άρη.

Στην επανάληψη η ομάδα μας,έχοντας το προβάδισμα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο 50′ ο Κάλβο έκανε ωραία ενέργεια και πέρασε δυο αμυντικούς του Λεβαδειακού, επιχείρησε και το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Στρατηλάτης φώναξε παρών και έδιωξε τον κίνδυνο για την εστία του.

Δυο λεπτά αργότερα ο Ντάριο Φερνάντες έχασε από κοντά νέα ευκαιρία, καθώς έπειτα από την σέντρα του Κόκε και τη λάθος κεφαλιά του Μπάρκογλου προς τα πίσω, βρέθηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα των Βοιωτών, αλλά το πλασέ του ήταν άσχημο και έφυγε άουτ. Στο 54′ ο Κάμπορα επιχείρησε σουτ όμως ο Στρατηλάτης είπε και πάλι όχι στο σουτ, που επιχείρησε ο Αργεντινός φορ.

Οι γηπεδούχοι στο 56′ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βανγκέλι στον Βασιλείου, όμως από το ριπλέι φάνηκε ότι υπήρξε ανατροπή, αλλά ήταν έξω από την περιοχή.

Στο 67′ ο Μπράνκο έκανε ένα εξαιρετικό σουτ που απέκρουσε ο Σηφάκης, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι πριν καταλήξει κόρνερ, ενώ οι γηπεδούχοι φώναξαν και για δεύτερο πέναλτι σε χέρι του Νέτο, ο οποίος φάνηκε να μην έχει πρόθεση να ακουμπήσει την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Σέρχιο Κόκε έχασε μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι να «κλειδώσει» τη νίκη, καθώς το πλασέ του μέσα από την περιοχή ήταν κακό και έφυγε άουτ.

Στο 78′ ο Άρης θα σιγουρέψει τη νίκη με το γκολ του Ναφτί που πλάσαρε ιδανικά τον Στρατηλάτη.

Ο ΑΡΗΣ έφτασε στην εκτός έδρας νίκη που τόσο ήθελε, σε αυτό το νέο ξεκίνημα με τον Κούπερ στον πάγκο του. Ο Ναφτί ήταν ο πιο ψύχραιμος και συγκεντρωμένος παίκτης της ομάδας. Από κει και πέρα ο Σηφάκης έκανε σημαντικές αποκρούσεις, οι πλάγιοι μπακ Βανγκέλι και Νέτο είχαν θέματα με τους αντιπάλους τους, ενώ καλή απόδοση είχε ο Κάλβο που ταλαιπώρησε τον αντίπαλο του. Πρόσωπο του αγώνα και ο Χαβιέ Κάμπορα, ο οποίος άνοιξε το δρόμο για τη νίκη του Άρη στη Λιβαδειά.

Ο Λεβαδειακός ήταν καλός επιθετικά αλλά με πολλά κενά στην άμυνα. Οι αμυντικοί του Λεβαδειακού αδράνησαν και στα δυο γκολ του Άρη.Καλύτεροι παίκτες οι Μπράνκο,Ναπολεόνι και Μπάρκογλου.

Μέτρια η διατησία του Σταθόπουλου,που στη φάση της ανατροπής του Βασιλείου από τον Βανγκέλι έπρεπε να δώσει φάουλ έξω από την περιοχή.Στο χέρι του Νέτο,σωστά διέταξε την συνέχιση του αγώνα, αφού ο παίκτες δεν είχε πρόθεση.

Λεβαδειακός (Κίκε Ερνάντεθ): Στρατηλάτης, Χαλούλος, Μπράνκο, Μασάδο, Μουλόπουλος (83′ Μπαλβορίν), Σερτζίνιο (56′ Μπούσι), Ταραλίδης, Ζησόπουλος, Ναπολεόνι, Αγκάλι (56′ Βασιλείου), Μπάρκογλου

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Βανγκέλι, Κουλουχέρης, Γκιάρο, Νέτο, Κάλβο (88′ Γκαρσία), Φερνάντες, Ναφτί, Γκρασιάν, Κόκε (76′ Χαβίτο), Κάμπορα (84′ Λαμπριάκος)

Ο Ναφτί, εκ των πρωταγωνιστών του Άρη

ΣΤΟ 91΄ΛΕΠΤΟ…

Ο Άρης πήρε μια σπουδαία νίκη στη Λιβαδειά και έφτασε στους 19 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός έμεινε στους 11.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φίλαθλοι των Βοιωτών δε ξέχασαν τον 15χρονο Αλέξη Γρηγορόπουλο, που σκοτώθηκε στις 6 Δεκεμβρίου πέρυσι από πυρά αστυνομικού, αναρτώντας πανό που έλεγε «6 Δεκεμβρίου 2009. Δε ξεχνάμε ένα χρόνο μετά».
Η βροχή που σαν «δαμόκλειο σπάθη» απειλούσε να αρχίσει από το μεσημέρι στη Λιβαδειά τελικά ξεκίνησε στο β΄μέρος .Το ματς στο β΄μέρος έγινε κάτω από συνεχή βροχόπτωση δυσκολεύόντας παίκτες και φιλάθλους.
Ο Εκτορ Ραούλ Κούπερ, έπειτα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα (ήττα από τον ΠΑΟΚ και ισοπαλία με τον Πανιώνιο), πήρε τους τρεις πρώτους του βαθμούς στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Όλοι ελπίζουμε ότι ο νέος προπονητής θα βάλει τη σφραγίδα του στην ομάδα,, οδηγώντας την σε επιτυχίες.
Ο πρώην προπονητής του Άρεως Κίκε Ερνάντεθ καθόταν στο πάγκο του Λεβαδειακού.Ο Ισπανός τεχνικός είχε εγκάρδια συνομιλία με τον Κούπερ,λίγο προτού ξεκινήσει το ματς.
Στα γκολπόστ της Λιβαδειάς καθόταν ο νεαρός Στρατηλάτης,που είχε ένα σύντομο πέρασμα από την ομάδα μας.
Εντυπωσιακή η παρουσία των Αρειανών στη Λιβαδειά. Περίπου 800 φίλαθλοι από Θεσσαλονίκη και τις γύρω περιοχές ενίσχυσαν την ομάδα και πανηγύρισαν τη νίκη.