Γήπεδο Άρεως,Χαριλάου Θεσσαλονίκης
7.3.1999 (στο εξώφυλλο το πρώτο γκολ του Τόλη Λιολίδη)

Βελτιωμένος στην επανάληψη ο Άρης πήρε τη νίκη
Διπρόσωπος εμφανίστηκε ο Άρης στον αγώνα απέναντι στην δυνατή Καβάλα.

Ο Λουμπούτης συγχαίρει τον Γεωργιάδη για το τέρμα με το οποίο έκλεισε το σκορ στις καθυστερήσεις
Για να φτάσει στη νίκη, ο Γιώργος Παράσχος έπρεπε να ψάξει στον πάγκο του,προκειμένου να βρεθούν οι λύσεις για να αλλάξουν την εικόνα της ομάδας μας και να γίνει η ανατροπή του σκορ.

Ο Άρης στο πρώτο μέρος διατήρησε μια ανούσια υπεροχή,έβαζε την μπάλα στην περιοχή της Καβάλας,αλλά δεν είχε τον παίκτη που θα έκανε το γκολ.Κυζερίδης και Αγαθοκλέους,στενά μαρκαρισμένοι, ήταν ακίνδυνοι για τον Λογαρά,ενώ οι αντεπιθέσεις “φαρμάκι” της Καβάλας έφερναν αναστάτωση στην άμυνά μας.

Κατάφεραν μάλιστα οι Καβαλιώτες να προηγηθούν στο 19ο,όταν από φάουλ του Πις η μπάλα έφτασε στον Αθανασιάδη που με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Δέλιο και έκανε το 0-1.Το γκολ αυτό έφερε άγχος και νεύρα στους παίκτες μας που αντέδρασαν σπασμωδικά στις λίγες φάσεις που έφτιαξαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
Μέχρι το γκολ της Καβάλας ο Άρης είχε μια βολίδα του Μαλλού στο 3ο που έφυγε λίγο άουτ,μια καλή προσπάθεια του Αντριόλι στο 12ο που εξουδετέρωσε ο Λογαράς.
Η Καβάλα,πριν ανοίξει το σκορ,απείλησε στο 8ο με το εν κινήσει σουτ του Πις που έφυγε άουτ.

Οι παίκτες του Άρη ένα κουβάρι, πανηγυρίζουν την ισοφάριση

Στο δεύτερο μέρος ο προπονητής του Άρεως ρίσκαρε, αποδυναμώνοντας την άμυνα και ενισχύοντας την επίθεση. Πέρασε στη θέση του Μάντζιου τον Λιολίδη που θα τον δικαιώσει με τα γκολ που θα βάλει. Στο κέντρο αντικατέστησε τον μέτριο Ναγκόλι με τον εκρηκτικό Φλόρες και έδωσε έξτρα ώθηση σε όλη την ομάδα.

Μέσα σε δυο λεπτά (48ο και 49ο) ο Απόστολος Λιολίδης με δυο γκολ έβαλε μπροστά τον Άρη,στην πρώτη περίπτωση με σουτ έπειτα από την πάσα του Κούτση και στη δεύτερη και πάλι με γυριστό σουτ,έπειτα από τη σέντρα του Γεωργιάδη.

Η αλλαγή στο τοπίο του Χαριλάου ήταν οριστική και αμετάκλητη και η συνέχεια ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα μας που επιβραβεύτηκε με ένα τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα.Ο Γεωργιάδης συνδυάστηκε άψογα με τον Φλόρες και “κεραυνοβόλησε τον Λογαρά. Νωρίτερα ο Παράσχος φρόντισε να θωρακίσει τα νώτα του,περνώντας τον Λουμπούτη στη θέση του Αγαθοκλέους.
Πριν το τρίτο γκολ ο Άρης είχε δυο φάσεις,πρώτα με το σουτ του Λιολίδη που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας και μετά με τον Κυζερίδη που καθυστέρησε και ανακόπηκε από τον τερματοφύλακα.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Δέλλιος, Γεωργιάδης, Μαλλούς, Ναγκόλι (46ο Φλόρες), Κούτσης, Αντριόλι ,Αγαθοκλέους (66ο Λουμπούτης), Κυζερίδης, Κατσιαρός, Μάντζιος (46ο Λιολίδης) ,Βακιρτζής.

Καβάλα: Λογαράς, Διγκόζης, Καραισαρίδης, Καλλιμάνης (64ο Χατζηζήσης), Κεφαλάς, Εναγκουάνα, Μάλλιος, Καραδήμος, Αθανασιάδης, Πις (47ο Κόλτσης), Νασιόπουλος.

Έτσι το είδαν…

Παράσχος(ΑΡΗΣ): Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες για την μεγάλη προσπάθεια και την ανατροπή του σκορ.Αναγκαστήκαμε να ρισκάρουμε στο δεύτερο μέρος,και να παίξουμε με περισσότερους παίκτες στην επίθεση.Τα δυο γρήγορα γκολ μας βοήθησαν πολύ και από κει και πέρα τα πράγματα ήταν πιο εύκολα.Ο Αγαθοκλέους ήταν καλός,ο Αντριόλι έχει άγχος για το γκολ και πρέπει να το ξεπεράσει.

Γκουλής(Καβάλα): Μέσα σε ένα πεντάλεπτο δεχτήκαμε δυο γκολ και εκεί κρίθηκαν πολλά.Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαμε καλά στον αγώνα και προηγηθήκαμε.Στην επανάληψη ο Άρης έπιασε καλό ρυθμό και η αλήθεια είναι ότι κέρδισε δίκαια.

Στη γυναίκα ήταν αφιερωμένο το περιοδικό της ΠΑΕ Άρης για τον αγώνα με την Καβάλα

Στο 91ο λεπτό…

Στη βαθμολογία ο Άρης είναι πέμπτος με 39 βαθμούς.
Τα τρία τελευταία ματς του Άρη με την Καβάλα στο Χαριλάου έχουν τελειώσει με 3-1. Δυο νίκες έχει η ομάδα μας και μια οι Καβαλιώτες.
Πάνω από 12 χιλιάδες θεατές είδαν το ματς με τα επίσημα εισιτήρια να είναι 10.256.
Η ημέρα της γυναίκας (8 Μαρτίου) γιορτάστηκε δεόντως στο γήπεδο.
Με πρωτοβουλία της ΠΑΕ υπήρχε δωρεάν είσσοδος για όλες τις γυναίκες.Περίπου 2.500 γυναίκες-φίλαθλοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και “ομόρφυναν” με την παρουσία τους τις κερκίδες του γηπέδου. Είναι αλήθεια ότι εξαιτίας ίσως και της παρουσίας τους έλειψαν οι χυδαιότητες και οι ακραίες συμπεριφορές.
“Η ιδέα και η πραγματοποίησή της ήταν μια θετική πρωτουβουλία.Με όλες τις κυρίες που μίλησα μου είπαν ότι ένιωσαν άνετα και καλά,απόλαυσαν τον αγώνα και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.Η γυναίκα πρέπει να έχει θέση στο γήπεδο.Ίσως με την παρουσία της βοηθήσει να βελτιωθεί η εικόνα των γηπέδων”, τόνισε σχετικά ο Λάκης Ιωαννίδης.