Στον δρόμο της βελτίωσης για την ευρωπαϊκή συνέχεια

Με νίκη συνέχισε τη σειρά των φιλικών αναμετρήσεων του ο Άρης, αφού επικράτησε μετά από καλή εμφάνιση του Εθνικού Άχνας, ομάδα που αγωνίζεται στην Α κατηγορία Κύπρου. Το φιλικό διεξήχθη στο Βικελίδης με τον κόσμο να βλέπει για πρώτη φορά την ομάδα στο σπίτι της.

Η 20η Ιουλίου είναι βέβαια σημαδιακή μέρα, καθώς είναι  η μέρα που ο Αττίλς καταπάτησε τα ιερά χώματα της μεγαλονήσου. Αυτό δεν θα μπορούσε να μην υπογραμμιστεί από τους δύο αντιπάλους που μπήκανε στον αγωνιστικό χώρο κρατώντας σχετικό πανό και τηρώντας ένα λεπτό σιγής για τα θύματα της εισβολής του 1974.

Αγωνιστικά ο Άρης ήταν καλύτερος και επικράτησε με ευκολία του αντιπάλου του. Δεν συνηθίζουμε να σχολιάζουμε φιλικά προετοιμασίας. Δυστυχώς το γεγονός που επισκίασε τη φιλική νίκη, ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Μπράμπετς στο γόνατο στο 18', τραυματισμός που θα αποδυναμώσει τον Άρη στα πρώτα ευρωπαϊκά παιχνίδια απέναντι στην αρμενική Αραράτ.

Γενικά ο Άρης έδειξε καλό πρόσωπο εκτελεστικά, με τον Γρκέι να θυμάται πως πέρυσι τέτοιον καιρό σκόραρε κατά ριπάς στα ευρωπαϊκά παιχνίδια, αλλά και τον Ζαν Ζουλ να ενθουσιάζει την κερκίδα με την απόδοσή του. Αγωνίστηκε ως ανασταλτικός μέσος και έθελξε με τα τρεξίματα και το πάθος του.

Το σκορ άνοιξε στο 13' ο Ρουπ μετά από  πάσα μισό-γκολ του Πάλμα. Στο 18' είχαμε τον τραυματισμό του Μπράμπετς ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκρέι έκανε το 2-0. Ο Τζαμαϊκανός είχε ένα καλό παιχνίδι και θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερο, ωστόσο έδειξε πως η επαφή με τα δίχτυα δεν έχει ξεχαστεί!

Στο Β μέρος ο Τερζής έκανε αρκετές αλλαγές. Ο Άρης πέτυχε το 3-0 σύντομα, χάρη σε ένα πανέμορφο σουτ του Νταρίντα στο 51'. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τονΗλία, με ένα εξίσου όμορφο σουτ από δύσκολη θέση. Οι πολλές αλλαγές τελικά αλλοίωσαν την όμορφη εικόνα του αγώνα και τελικά το παιχνίδι έληξε με τελικό σκορ 3-1 και τους περίπου 5.000 φιλάθλους που αψήφισαν την ζέστη να φεύγουν μάλλον ικανοποιημένοι από την εμφάνιση της ομάδας μας.

ΑΡΗΣ: Χουτεσιώτης, Οντουμπάτζο (46’ Εμπακατά), Φαμπιάνο, Μπράμπετς (18’ Αηδόνης), Ματαρίτα (46’ Φεράρι), Ζουλ (58’ Πάβιτσιτς), Νταρίντα (56’ Ντουκουρέ), Ρουπ (46’ Τζούρασεκ), Πάλμα (46’ Σαβέριο), Μενέντες (46’ Κάρλσον), Γκρέι (46’ Χριστοδουλόπουλος)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Μάρκοβιτς, Ακσεντίγιεβιτς, Λομοτέι, Περατικός, Φιάκας, Ιριόντο, Σπιρόφσκι, Ντράζιτς, Λίπτσκι, Χριστοφή, Ηλία Μάριος. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Κυριάκου, Καμπρέρα, Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Γκόμες, Αγγελόπουλος, Νικολάου, Χαραλάμπους, Ηλία Κωνσταντίνος