ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1988: Δύσκολο διπλό στο Τάφο του Ινδού

Πολλοί περίμεναν πως ο Άρης θα επικρατούσε πολύ εύκολα του Παναθηναϊκού στις 13 Φεβρουαρίου 1988 για την 13η αγωνιστική της σεζόν 1987-1988. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από τον αποκλεισμό στο κύπελλο από τον Ηλυσιακό ενώ είχαν να αντιμετωπίσουν και τις σημαντικές απουσίες των Πεδουλάκη, Ιωάννου και Μίσσα.

Οι παίκτες του Άρη αρχικά έδειξαν πως θα έπαιρναν εύκολα τη νίκη αφού χάρη στην επιτυχημένη πιεστική τους άμυνα προηγήθηκαν με 11-20 στο 7ο λεπτό και με 23-31 στο 14ο. Ο Παναθηναϊκός πάντως με ηγέτες τους Σκροπολίθα και Παπαπέτρου έμεινε κοντά στο σκορ φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 2 πόντους (30-32) στο 18΄. Τελικά ο Άρης πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενος στο σκορ με 33-38.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι, οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 28’ με 54-52 ενώ στο 36’ αύξησαν το προβάδισμα τους σε 67-62. Οι κίτρινοι βλέποντας το αήττητο σερί τους να τίθεται σε κίνδυνο μείωσαν αρχικά σε 69-68 στο 38ο λεπτό ενώ 54 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Γιαννάκης με τρίποντο ισοφάρισε σε 71-71 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στην παράταση το σκορ πήγε πόντο-πόντο, στο 1:20 πριν το τέλος ο Άρης προηγήθηκε με 76-77 ενώ στα 56 δεύτερα ο Φιλίππου διαμόρφωσε το τελικό 76-79. Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων ο Σκροπολίθας επιχείρησε τρίποντο που δεν βρήκε στόχο και οι κίτρινοι πέτυχαν ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος για τον Άρη υπήρξε ο Παναγιώτης Γιαννάκης που πέτυχε 7 τρίποντα ενώ ακολούθησαν οι Γκάλης και Φιλίππου, πρώτος σκόρερ των πρασίνων ο Παπαπέτρου (23π) που ξεχώρισε μαζί με τους Στεργάκο και Σκροπολίθα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Σκροπολίθας 10, Στεργάκος 17, Παπαπέτρου 23, Ανδρίτσος 9, Φραγκισκάτος 14, Δημακόπουλος 3, Μανωλόπουλος
ΑΡΗΣ : Γκάλης 26, Γιαννάκης 26, Φιλίππου 17, Σούμποτιτς, Λυπηρίδης 8, Ρωμανίδης 2, Δοξάκης