1989: Ακόμα ένας περίπατος επί του Ηρακλή

Στο παιχνίδι του Α’ γύρου στο Ιβανώφειο ο Ηρακλής έβαλε πολύ δύσκολα στον Άρη που φλέρταρε με την 2η του ήττα στο πρωτάθλημα. Τελικά ο Αυτοκράτορας γλύτωσε στην παράταση και πήρε τη νίκη με 83-90.

Στον αγώνα του Β’ γύρου, στις 25 Φεβρουαρίου 1989, ο γηραιός δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός, προηγήθηκε για μοναδική φορά με 0-3 με τρίποντο του Ήνγκραμ και στη συνέχεια απλά ακολουθούσε στο σκορ. Μετά το 15-13 ακολούθησαν 3 τρίποντα για τον Άρη (2 ο Γιαννάκης και 1 ο Σούμποτιτς) που δημιούργησε διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στο 37-25 στα 15:30. Το 4ο τρίποντο του Γιαννάκη με τη λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 50-35. Στην επανάληψη οι Γουϊλτζερ και Παπαδόπουλος πρόσφεραν το περισσότερο θέαμα απ’ τις 2 ομάδες πετυχαίνοντας θεαματικά καλάθια. Με το σκορ στο 70-47 πέρασε στο παιχνίδι ο Κακιούσης που έδωσε άλλο αέρα στους φιλοξενούμενους που μείωσαν σε 70-54. Δυστυχώς για τον Ηρακλή ήρθε η σειρά του Νίκου Γκάλη να αναλάβει ρόλο στο σκοράρισμα κάνοντας με διαδοχικές εύστοχες προσπάθειες το 80-57. Στα τελευταία λεπτά οι άμυνες πέρασαν σε δεύτερη μοίρα και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 104-71.
Με αυτή τη νίκη ο Άρης παρέμεινε μόνος πρώτος 1 βαθμό πάνω από τον 2ο Παοκ ενώ ο Ηρακλής μετά και τη νίκη του Πανιωνίου έμεινε πίσω στη διεκδίκηση της 4ης θέσης και του πλεονεκτήματος έδρας στα play-off.

ΑΡΗΣ : Γκάλης 28, Γιαννάκης 19, Σούμποτιτς 14, Γουϊλτζερ 18, Φιλίππου 5, Λυπηρίδης 1, Κατσούλης 4 , Ρωμανίδης 7, Δοξάκης 4, Βουρτζούμης 4
ΗΡΑΚΛΗΣ : Ήνγκραμ 18, Παπαδόπουλος 24, Μάντης 8, Τσέκος 6, Παναγιωτίδης 6, Χωλόπουλος, Τσουμής 3, Κακιούσης 6, Γκιουζέλης, Αντωνιάδης