2011: Επεισοδιακή απόδραση από το Ιβανώφειο

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Άρης αντιμετώπισε στις 26 Μαρτίου 2011 τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο, σε έναν αγώνα υψίστης σημασίας για τις 2 ομάδες. Οι κίτρινοι κυνηγούσαν το πλεονέκτημα έδρας για τα play-off ενώ οι κυανόλευκοι έπαιζαν το τελευταίο χαρτί τους για παραμονή στην κατηγορία.

Οι 2 ομάδες φρόντισαν τις προηγούμενες μέρες να δυναμιτίσουν το κλίμα με εκατέρωθεν ανακοινώσεις που αφορούσαν τη δικαστική διαμάχη των 2 συλλόγων για τη μεταγραφή του Σχορτσιανίτη στον Άρη το καλοκαίρι του 2004. Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με κορυφαίο τον πρώην παίκτη των κιτρίνων Σμους Πάρκερ προηγήθηκε στο 9’ με 14-9 του Άρη που παρατάχθηκε χωρίς τους Ουϊντερς και Χατζηβρέττα. Σε εκείνο το σημείο οπαδοί των γηπεδούχων πέταξαν φωτοβολίδες και καθίσματα προς το μέρος των ανθρώπων του Άρη που είχαν έρθει με προσκλήσεις και βρίσκονταν πίσω από τον πάγκο της ομάδας. Φωτοβολίδα έπεσε και στο παρκέ με αποτέλεσμα οι παίκτες του Άρη να φύγουν προς τα αποδυτήρια και οι διαιτητές να διακόψουν το παιχνίδι. Μετά από διακοπή 1 ώρας οι 2 ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-12. Το επιθετικό κρεσέντο του Πάρκερ συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα του μέχρι και το 16ο λεπτό με 29-25. Στη συνέχεια οι κίτρινοι ισορρόπησαν στον τομέα των ριμπάουντ και ισοφάρισαν με τον Τσαϊρέλη σε 29-29 ενώ με τρίποντο του Μπάβτσιτς στα 20’’ πριν την ανάπαυλα προηγήθηκαν με 30-36. Τελικά με τρίποντο του Πάρκερ στην εκπνοή οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-36.

Στην επανάληψη ο Μπάβτσιτς μπήκε φουριόζος βάζοντας τον Άρη μπροστά με 33-41 στο 22’, ο γηραιός μείωσε σε 37-41 όμως αυτό ήταν και το τελευταίο σημείο που έμεινε μέσα στο παιχνίδι. Ο Μπάβτσιτς ήταν ασταμάτητος, με καλάθι-φάουλ έκανε το 37-47 και κάπου εκεί οι κίτρινοι ξέφυγαν. Ο Πάρκερ δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά εκτοξέυτηκε μέχρι και τους 18 (46-64) στα 22’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής μείωσε μέχρι και τους 12 (59-71) όταν εκμεταλλεύτηκε κάποια αμυντικά λάθη των κιτρίνων όμως δεν κατάφερε κάτι παραπάνω και ο Άρης πήρε τελικά τη νίκη με 70-86. Κορυφαίος παίκτης των νικητών ο Μπάβτσιτς που έκανε double-double (20π,14ρ) και ο Χαραλαμπίδης με 21 πόντους ενώ από τους γηπεδούχους ο Πάρκερ με 25 πόντους. Η ήττα αυτή υπήρξε καταδικαστική για τον Ηρακλή που τελικά υποβιβάστηκε και μπήκε σε μια οκταετή περιπέτεια στις χαμηλότερες κατηγορίες.

Δεν άρεσε η ήττα στους οπαδούς του Ηρακλή που μετά τη λήξη εκτόξευσαν κάθε είδους αντικείμενα προς τους παίκτες μας. Ευτυχώς δεν χτύπησε κανένας...

ΗΡΑΚΛΗΣ : Πάρκερ 25, Δεμερτζής 2, Τζακόπουλος, Αγγελακόπουλος 2, Μαρμαρινός 1, Πέτροβιτς 19, Δέσπος 3, Κόλεμαν 3, Ηλιάδης 4, Εϊτουταβίτσιους 11

ΑΡΗΣ : Μπράουν 16, Ταπούτος, Τσαϊρέλης 6, Χαραλαμπίδης 21, Κουμπούρας 3, Μπάβτσιτς 20, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 13, Μποχωρίδης, Τόμας