2 Μαρτίου 2019
“Κλεάνθης Βικελίδης”

2019: Άρης - ΑΕΚ 2-0, το ρεπορτάζ του αγώνα

Η πρώτη νίκη σε ντέρμπι μετά την επιστροφή
Ο φετινός Άρης χρειαζόταν όσο τίποτα μια μεγάλη νίκη στην έδρα του για να στείλει ισχυρό το μήνυμα της επιστροφής του στη μεγάλη κατηγορία.Την πέτυχε λεβέντικα και δίκαια απέναντι στην ΑΕΚ με 2-0. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, κυριάρχησε του αντιπάλου της και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα.

Ο Σάββας Παντελίδης αιφνιδίασε με την επιστροφή του Γιουνές στο αρχικό σχήμα έπειτα από 2½ μήνες και κυρίως με την τοποθέτηση του Γιώργου Βαλεριάνου στο δεξί άκρο της άμυνας. Παρόλο αυτά, η ΑΕΚ δεν εκμεταλλεύτηκε την παρουσία ενός αριστεροπόδαρου παίκτη στη δεξιά πλευρά.Ο Άρης άφησε χώρο στην αντίπαλό του,που είχε την κατοχή αλλά ήταν ακίνδυνη και φλύαρη.

Ο Άρης είχε την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα όταν στο 11ο ο Κόρχουτ σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μπάρκας άγγιξε την μπάλα η οποία χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, επαναλήφθηκε ένα σκηνικό. Ο Ματίγια εκτέλεση φάουλ, ο Βέλεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά αυτό ακυρώθηκε καθώς ο εκτεθειμένος Γιουνές έκανε κίνηση προς την μπάλα.

Παρότι είχε την κατοχή της μπάλας, η ΑΕΚ αδυνατούσε να κάνει φάσεις, παρά τις διαδοχικές αλλαγές του Χιμένεθ στις θέσεις των παικτών. Σε δύο περιπτώσεις, στο 21ο λεπτό και στο 28ο, ο Λιβάια έκανε έξυπνη κίνηση αλλά δεν είχε ταχύτητα στην εκτέλεση. Στην πρώτη, δεν αξιοποίησε το λάθος του Ματέο Γκαρσία ο οποίος του έστρωσε την μπάλα με συνέπεια να προλάβει ο Αργεντίνος και να διορθώσει το λάθος του. Στη δεύτερη, τον πρόλαβε ο Βαλεριάνος βάζοντας την κόντρα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Άρης ζήτησε πέναλτι καθώς μετά από σουτ του Ματέο Γκαρσία και κόντρα του Τσόσιτς, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του τελευταίου, αλλά ο Διαμαντόπουλος έκρινε ότι δεν υπήρξε παράβαση.

Στο 32ο λεπτό ο Ντάνι Λάρσον στην αντεπίθεση που ολοκλήρωσε μόνος του, έκανε το σουτ εντός της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στο δεξί πόδι του Τσόσιτς και κατέληξε στα δίχτυα (1-0).
Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ένα αναξιοποίητο γύρισμα του Λιβάια και τον Μάνταλο και τον Πόνσε να μην προλαβαίνουν να αγγίξουν την μπάλα.

Ο Άρης είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι στο πρώτα είκοσι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον εκπληκτικό Ματέο Γκαρσία. Ο Αργεντίνος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα της ΑΕΚ, στο 50ο λεπτό σούταρε πάνω στα σώματα και στο 56ο λεπτό έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια αλλά και ντρίμπλα στον Τσόσιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάρκα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντιγκινί σέντραρε στον ολομόναχο Γιουνές ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 63’ ο Ντιγκινί με εξαιρετική κίνηση έφυγε από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ΑΕΚ αλλά τον πρόλαβε ο Τσόσιτς καθώς επιχειρούσε το σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Η ΑΕΚ από τη μεριά της στο 53ο, σε εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Άλεφ δεν πρόλαβε να εκτελέσει με το κεφάλι, ο τελευταίος σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κουέστα.

Η νίκη του Άρη κλείδωσε με γαλλικό κλειδί.Ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ, ο Ντιγκινί έστρωσε την μπάλα με το κεφάλι στον Ροζ κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα καθώς πέρασε κάτω από το δεξί χέρι του Μπάρκα.

Με το σκορ στο 2-0, ο Σάββας Παντελίδης προτίμησε να θωρακίσει το κέντρο του, άλλαξε τη διάταξή του σε 4-3-3 βάζοντας στο παιχνίδι τον Μπάσα αντί του Γιουνές.

Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο,κάποια σουτ δεν λογίζονται για ευκαιρίες. Αντιθέτως, ο Άρης άγγιξε το 3ο γκολ με τον Φετφατζίδη στο 86ο λεπτό αλλά στο σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, ο Μπάρκας απομάκρυνε την μπάλα.

Ο Αρης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού. Καθαρό σκορ, ένα σωρό χαμένες ευκαιρίες, με έξυπνη τακτική (έδωσε χώρο στην ΑΕΚ) και τρομερή ενέργεια στο παιχνίδι του.Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη,μια νίκη επί ενός μεγάλου αντιπάλου για τον Άρη “που δείχνει πλέον ξεκάθαρα τα δόντια του”.

Ο Ντάνι Λάρσον εξελίσσεται σε μεταγραφή του χειμώνα. Εβαλε το γκολ, δημιούργησε ευκαιρίες και γενικώς, δύσκολα βρίσκεις «ψεγάδι» στην απόδοσή του.Ο Λίντσεϊ Ροζ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, έβαλε και το γκολ.Εξαιρετική εμφάνιση από τον Χαβιέ Ματίγια, ο οποίος ήταν ένας εκ των διακριθέντων. Το ίδιο και ο Φραν Βέλεθ.

Κακό παιχνίδι για την ΑΕΚ, χωρίς δημιουργία, περιορίστηκε σε μια ανούσια κατοχή της μπάλας και τίποτε περισσότερο.Στην προβληματική ΑΕΚ είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις διακριθέντα, δεν ήταν τυχαίο ότι αντικαταστάθηκαν οι Μπακασέτας, Λιβάια, αλλά και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο (Οικονόμου, Τσόσιτς) ήταν σε μόνιμη τρικυμία.

Μέτρια η διαιτησία του Διαμαντόπουλου που ελέγχεται για τη φάση του 29ου που η μπάλα χτύπησε στο χέρι του αμυντικού της ΑΕΚ που στηριζόταν στο έδαφος, ο Άρης ζήτησε πέναλτι εκτιμώντας ότι κράτησε την μπάλα.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ : Κουέστα, Βαλεριάνος, Κόρχουτ, Ροζ, Βέλεθ, Σιώπης, Ματίγια, Ντιγκινί, Ματέο Γκαρσία (87’ Μαρτίνες), Λάρσον (78’ Φετφατζίδης), Γιουνές (71’ Μπάσα).

ΑΕΚ : Μπάρκας, Γκάλο, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης (46’ Σβάρνας), Σιμόες, Αλεφ, Μάνταλος, Λιβάια (75’ Αλμπάνης), Μπακασέτας (62’ Μπογιέ), Πόνσε.

Έτσι το είδαν…

Σάββας Παντελίδης: Το μεγαλύτερο μερίδιο ανήκει στους παίκτες και στον κόσμο και λιγότερο σε μένα. Ήταν πραγματικά μια δίκαιη νίκη. Η επιστροφή του Άρη στη Σουπερλίγκα χρειαζόταν και μια νίκη σε ένα μεγάλο παιχνίδι. Τα καταφέραμε πολύ καλά.

Μανόλο Χιμένεθ: Ο Άρης έπαιξε πιο έντονα, πιο δυνατά, ήταν δίκαιος νικητής.Ο Άρης υπήρξε ανώτερος. Δεν θα ψάξω να βρω δικαιολογίες. Ήταν πολύ πιο δυνατός στο παιχνίδι του. Ήταν πιο δυνατός. Δεύτερον, έχει έναν ποδοσφαιριστή τον οποίον γνωρίζω καλά, τον Ματίγια, ο οποίος όποτε εκτελούσε στημένη φάση, εμείς είχαμε κίνδυνο.Το πρόβλημα είναι ότι απουσιάζουν Λόπεζ και Χούλτ, αναγκαστήκαμε να παίξουμε πολύ με τον Μπακάκη, χρειάστηκε να βγει κι ελπίζω να μη γίνει κάτι αντίστοιχο με τον Γκάλο. Χάσαμε όμως γιατί ο Άρης έπαιξε με μεγαλύτερη ένταση και ήταν αποτελεσματικός στα στημένα.Είχαμε την κατοχή, αλλά ήμασταν ακίνδυνοι. Ο Άρης ήταν ανώτερος.

Στο 91ο λεπτό…

Την πρώτη του νίκη σε ντέρμπι και μάλιστα με εμφατικό τρόπο καθώς κυριάρχησε απόλυτα, πανηγυρίζει ο Αρης, με 2-0 επί της Ένωσης.
Στους 37 βαθμούς με την 11η νίκη του ο Αρης, έκανε «άλμα» για την παρουσία του στην πρώτη 5άδα.Πλέον με το τρίποντο αυτό η ομάδα μας παρέμεινε για έκτο σερί παιχνίδι αήττητη και κυνηγάει τον Ατρόμητο στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 43 και πλέον απώλεσε και την παραμικρή ελπίδα που είχε για την δεύτερη θέση.
Εντυπωσιακή παρουσία από 20 χιλιάδες οπαδούς που γέμισαν το Βικελίδης και παρακολούθησαν την καλύτερη εμφάνιση της ομάδας μας,μέχρι στιγμής τουλάχιστον για φέτος.
Σπουδαίες μεταγραφές αποδεικνύονται οι Κόρχουτ,Λάρσον και Ροζ,παίκτες που ήρθαν το Γενάρη και βοηθούν αμέσως την ομάδα.
Αποθέωση και όλε όλε στο τέλος του αγώνα μπροστά στην Θύρα 3.Ο κόσμος καταχάρηκε αυτή τη μεγάλη νίκη της ομάδας που βάζει ρότα για υψηλότερες πτήσεις.