1972: Θριαμβευτική νίκη επί της ΑΕΚ

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Άρης στις 21 Μαϊου 1972 υποδέχτηκε την ΑΕΚ πετυχαίνοντας πολύ μεγάλη νίκη.

Ο Άρης που αδικήθηκε από τη διαιτησία του Κόντη πέτυχε άνετη και δίκαιη νίκη με 71-62. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν με 33-25 στο ημίχρονο ενώ στο 30ο λεπτό έφτασε τη διαφορά στο +18 (53-35). Κορυφαίοι από τους νικητές οι Ιωαννίδης, Αλεξανδρής και Παπαγεωργίου που σημείωσαν 52 από τους 71 πόντους της ομάδας τους ενώ από την ΑΕΚ που απογοήτευσε πλήρως διεσώθη μόνο ο Κόντος.

1971 72 BASKET ARIS BASEΝα υπενθυμίσουμε πως την προηγούμενη μέρα ο Άρης είχε κερδίσει και τον Ολυμπιακό στο Παλέ, κάνοντας ένα ιδανικό σαββατοκύριακο για τους φίλους του.
Οι συγκεκριμένες όμως νίκες ήταν από τις λίγες θετικές στιγμές του Άρη μέσα στη χρονιά αφού το τέλος της σεζόν 1971-1972 βρήκε την ομάδα στην 8η θέση, τη χειρότερη μέχρι τότε στην ιστορία της στην Α’ κατηγορία.
ΑΡΗΣ : Ιωαννίδης 22, Αλεξανδρής 16, Παπαγεωργίου 14, Αντωνακόπουλος 8, Κατριός 4, Καλούδης 4, Δορνάκος 3, Συμεωνίδης
ΑΕΚ : Νεσιάδης 1, Τρόντζος 10, Τσοσκούνογλου 6, Νυδριώτης 5, Χριστοφόρου 5, Βαφόπουλος 7, Κόντος 15, Βογδανίδης 6, Λαρετζάκης 7